Školské
Projekty
BEE GREEN 2022-1-SL01-KA210-ADU-000082689
Názov projektu: BEE GREEN
Trvanie: 1. september 2022 – 1. september 2024
Grant: 60 000,00 €
Donor: Erasmus+ KA2 malé partnerstvá
Koordinátor: Ľudová univerzita Ormož, Slovinsko
Partneri projektu: Stredná odborná škola Pod Bánošom, Banská Bystrica, Slovensko; Donna Arte Ricerca e Sperimentazione (D.A.R.S.), Taliansko
Cieľová skupina: mladí dospelí, dospelí, dôchodcovia, miestni partneri a vzdelávacie inštitúcie, miestni lídri, médiá a vplyvní členovia komunity, učitelia a zamestnanci
Zhrnutie projektu: Prostredníctvom projektu pripravujeme rozbor a vypracujeme osnovu neformálneho 30-hodinového programu na témy »Včely, význam včiel pre trvalo udržateľný rozvoj a starostlivosť o zdravé životné prostredie, význam výsadby nektrodajných rastlín«. Okrem toho pomocou výtvarnej súťaže zvýšime povedomie cieľových skupín o dôležitosti správnej starostlivosti o včely.
Popis projektu: Cieľom projektu je zvýšiť povedomie medzi dospelými o význame včiel pre naše životné prostredi, zdieľať informácie o úlohe, ktorú zohrávajú včely pri opeľovaní a následne pri zabezpečovaní potravy pre ľudstvo. Naším cieľom je študovať túto oblasť podrobnejšie a analyzovať tak pedagógov, ako aj našich účastníkov, koľko vedomostí už v tejto oblasti majú. Na základe toho pripraviť osnovu 30-hodinového neformálneho programu, ktorý je možné realizovať napr. v rámci Univerzity tretieho veku alebo ako záujmový krúžok a pedagógovia ho budú môcť využiť vo svojej práci. O týchto témach môžeme verejnosť informovať aj inak, preto zrealizujeme aj dve výtvarné súťaže, v ktorých môžu dospelí tvoriť na tému včely a včelárstvo a šíriť tak svoje vedomosti.
Hlavné aktivity projektu: Pripraviť dotazníky a zrealizovať prieskum a analyzovať jeho výsledku o povedomí a záujeme verejnosti o poznatky spojené so životom včiel a ich význame pre život na planéte. Zostaviť prehľad odbornej literatúry s tématikou včelárstva s odporúčaním a anotáciami vo všetkých partnerských krajinách. Vypracovať osnovy neformálneho 30-hodinového vzdelávací programu na tému Včely, včelárstvo a udržiavanie vhodného prostredia pre včely. Zrealizovať návštevy v krajinách projektových partnerov s cieľom vzájomného získania a implementácie dobrých skúseností do vzdelávania vo včelárstve i do bežného života včelárov i bežnej verejnosti. Pripraviť výtvarnú súťaž a výstavy na tému Včely a zachovanie vhodného prostredia pre včely, ktorou chceme zvýšiť povedomie verejnosti o tejto dôležitej téme.
Zrealizované projektové aktivity:
I. DOTAZNÍKY a PRIESKUM
1. Dotazníky pre dospelých rôznych vekových skupín so záujmom o opeľovače a zdravé životné prostredie – boli vytvorené slovenským partnerom, preložené do anglického jazyka a sprostredkované všetkým ostatným projektovým partnerom. Následne rozšírené prostredníctvom fb, instagramu, web stránky a e-mailom a anonymné odpovede boli analyzované a vyhodnotené graficky aj slovne v príručke.
Viď príloha Dotazník A
2. Dotazníky pre učiteľov včelárstva a včelárov o ich názoroch na vzdelávanie a ochote vzdelávať verejnosť o včelách a ich vplyve na životné prostredie a spôsoboch ako im pomôcť. Opäť vytvorené slovenským partnerom, preložené do anglického jazyka, rozširované medzi slovenskými včelármi, ale aj včelármi v Slovinsku a Taliansku prostredníctvom Google form. Anonymné odpovede prieskumu boli analyzované a vyhodnotené graficky aj slovne v príručke.
Viď príloha Dotazník B
II. PREHĽAD ODBORNEJ LITERATÚRY
Každý projektový partner zostavil za svoju krajinu prehľad odporúčanej odbornej literatúry pre laickú aj odbornú verejnosť so záujmom o svet opeľovačov a rastliny, ktoré im poskytujú nektár a peľ, ale aj o ďalších včelích produktoch a ich využití. Tieto prehľady literatúry boli doplnené anotáciami a odporúčaním a preložené do anglického jazyka. Vznikla tak databáza odporúčanej literatúry so včelárskou tematikou z troch krajín, čo predstavuje pomerne veľký základ vedomostí. Táto literatúra a zrealizované návštevy dobrej praxe v jednotlivých krajinách sú základom pre vytvorenie neformálneho vzdelávacieho programu pre dospelých.
III. NÁVŠTEVY DOBREJ PRAXE
1. Slovensko, SOŠ Pod Bánošom, Banská Bystrica
V dňoch od 17. – 21.4.2023 naše krásne mesto v strede Slovenska spoznávali projektoví partneri zo Slovinska (Ljudska univerza, Ormož) a Talianska (D.A.R.S.).
Ich program bol naplnený návštevou a prehliadkou areálu školy, učební a dielní, spojenou s ochutnávkou školských cukrárskych, pekárskych a mäsiarskych študentských produktov. Aj slávnostný obed bol pripravený a servírovaný našimi žiakmi.
Najpútavejšie boli stretnutia so včelárskymi majstrami, prehliadky odborných včelárskych dielní, prezentácie o rozsahu a obsahu vzdelávania v odbore včelár, ktoré na škole poskytujeme v rámci celoživotného vzdelávania. Počas praktických workshopov účastníci pracovali so včelami na školskej včelnici, držali v rukách základné pracovné náradie včelára, používali ochranné prostriedky, previedli jarnú kontrolu včelieho stanovišťa, ochutnali školské medy.
Ďalej pracovali s voskom, videli jeho dezinfekciu, rôzne spôsoby výroby medzistienok (ručné, automatizované), prakticky vyrábali medzistienky rôznych rozmerov, ale aj každý sám vyrábal sviečky rôznych tvarov za pomoci nášho včelárskeho majstra.
Skutočné dobrodružstvo predstavovala práca s drevom v stolárskej dielni, zostavovanie rôznych úľových zostáv a rámikov, zvládnutie základného stolárskeho spoja bez použitia modernej techniky a spájacích materiálov (bez klincov a skrutiek, bez metra), len za pomoci ručnej pílky.
Zaujímavé boli prezentácie a ukážky nektarodajných a peľodajných rastlín v našich krajinách, ako aj zdôraznenie ich významu a pestovania v záhradách i všade v okolí. Každý z nás môže napomôcť k rovnováhe v biodiverzite a umožniť prežiť lokálnym opeľovačov a včelám.
Prekvapenie a príjemné zážitky priniesla medová masáž – každý účastník hravo zvládol základné masážne techniky. Užitočné boli aj praktické rady a návody na používanie včelích produktov – ochutnávka a výroba miešaných medov, degustácia školských medov, ktoré získali zlatú medailu z Medového laboratória SAV, ale aj výroba voskových obalov, ktoré sú náhradou plastov.
Počas nasledujúcich dní navštívili viacero včelníc rôznych typov v našom regióne. Videli rôzne spôsoby včelárenia, od tradičného vedenia včelstiev v lesnej oblasti Baláže, cez modernejšie formy s používaním súčasných metód včelárenia, ktoré sa u nás na škole vyučujú v podhorskej oblasti Králiky. Tu si oddýchli v príjemnom apidomčeku a porozprávali sa čo viedlo skvelého podnikateľa k výmene úspešného zamestnania za včelárenie. Prínosným bola návšteva edukačnej včelnice v oblasti Nízkych Tatier pri Hybe. Pozreli sme si včelársky chodník, dozvedeli sa o chove včelích matiek, špecifikách pastvy a včelárenia v horskej oblasti.
Aktivitu plnú návštev včelínov, odborných prezentácií, praktických ukážok a workshopov, príjemných chvíľ pre organizátorov aj účastníkov sme ukončili slávnostným odovzdávaním certifikátov. Aj tentokrát včielky otvorili naše srdcia a pomohli k vytvoreniu nových priateľstiev.
Výsledky projektu:
- Analýza dotazníkov je dostupná na tomto odkaze: https://www.sosbanbb.sk/wp-content/uploads/2024/07/Copy-of-Bee-green-analysis-SLV-11.pdf
- Súťaž umelecká kniha Svet včely
- Súťaž Mail Art „Nech žijú včely“
- Video o otvorení výstavy „Nech žijú včely a svet včiel“
- Bee Green učebný plán v slovenskom jazyku na tomto odkaze: https://www.sosbanbb.sk/wp-content/uploads/2024/07/ucebny_plan.pdf
- Príručka pre učiteľov A Bee World v angličtine.
- Detské knihy: V Bertovej kuchynskej záhrade, Na jar, Včelí úľ - Organizovaná malá ríša (v angličtine a taliančine).
Súťaž umelecká kniha – Svet včely
BEE GREEN - Erasmus+ KA2 malé partnerstvá vo vzdelávaní dospelých 2022-1-SI01-KA210-ADU-000082689 partnerstvo pozostávajúce z:
Ľudová univerzita Ormož, Slovinsko, Stredná odborná škola Pod Bánošom, Slovensko a D.A.R.S. Donna Arte Ricerca e Sperimentazione, Taliansko vyhlásili súťaž Svet včely na prípravu umeleckých diel Artist Book a je určená pre dospelých na tému včely, životné prostredie a biodiverzita.
Obsah
Obsah je globálny a zahŕňa súčasnosť a budúcnosť našej planéty z hľadiska potravín, klímy, ekologického systému, udržateľnosti a podobne.
O včelách hovoríme ako o vzore schopností, pracovitosti, odolnosti a sociálnej organizácie.
Od praveku (jaskynné maľby) boli včely zobrazované a prezentované rôznymi spôsobmi a v rôznych kultúrach po celom svete ako producenti medu a vosku, nositelia bohatstva a hojnosti, symbol života, znovuzrodenia, lásky, vernosti, rovnováhy, sily spoločenstva a podobne.
Spisovatelia, maliari, básnici, učenci, vedci ich pozorovali a boli nimi inšpirovaní, aby ich prezentovali prostredníctvom umenia a výskumu. Včelári stavali úle a prístrešky na ich ochranu. Získavanie medu
teda poskytuje zdroj príjmu a zdroj opeľovania rastlín, kvetov a plodín. Úle a včelíny boli maľované pestrými farbami, aby prilákali včely a umelecky zdobené rôznymi motívmi.
Včely sú dnes na celom svete ohrozované rôznymi hrozbami, najmä v dôsledku ľudských aktivít, ktoré ovplyvňujú klimatické zmeny, zmeny ekosystémov a ničenie životného prostredia, živín nevyhnutných pre život včiel a rastlín.
Teória pripisovaná Einsteinovi hovorí: „Keď včela zmizne z povrchu Zeme, človek prežije iba štyri roky, pretože keď už nebudú žiadne včely, nebude už ani opeľovanie, nebudú rastliny, nebude viac zvierat, nebude viac ľudí."
Projekt Bee Green má prostredníctvom viacerých projektových aktivít upozorniť na včely a ich trápenie a zvýšiť povedomie o ich význame pre život na zemi.
Súťaž umelecká kniha: Svet včely si kladie za cieľ zvýšiť povedomie verejnosti o projekte, o budúcnosti včiel a iných opeľovačov a záujem o ich existenciu, a tým aj o existenciu všetkých živých bytostí prostredníctvom kreativity.
Pravidlá:
- V každej partnerskej organizácii vedúci súťaže umelecká kniha predstaví projekt zúčastneným.
- Každý partner sa môže zúčastniť maximálne s 25 prácami. Práce môžu byť individuálne alebo skupinové.
- Môžu sa použiť všetky výtvarné techniky: papier, objekt, grafická kniha a pod. Odporúča sa používať recyklovaný materiál.
- Diela nesmú presiahnuť hmotnosť: 30x30x30cm a 5kg.
- Termín dodania diel je 29.2.2024.
- Každý partner pripraví vo svojich priestoroch výstavu prác a pripraví dokumentáciu (fotografie, videá, prezentácie), ktorá bude prezentovaná vo Udine, Taliansko na poslednom medzinárodnom stretnutí.
- Výber z pripravených diel každého partnera bude súčasťou VII. edície Artist Book Like a Tale venovanej projektu Bee Green.
- Vybrané diela spolu s príslušnou dokumentáciou bude potrebné zaslať pri vyhlásení medzinárodnej súťaže VII. vydania umeleckej knihy.
Ukážky vystavených prác:
Súťaž MAIL ART „Nech žijú včely“
Erasmus+ KA2 malé partnerstvá vo vzdelávaní dospelých 2022-1-SI01-KA210-ADU-000082689
partnerstvo pozostávajúce z: Ľudová univerzita Ormož, Slovinsko, Stredná odborná škola Pod Bánošom, Slovensko a D.A.R.S. Donna Arte Ricerca e Sperimentazione – Taliansko, vyhlásili súťaž Mail Art - Nech žijú včely, ktorá je určená pre dospelých študentov na tému včely, životné prostredie a biodiverzita.
Obsah
Obsah je globálny a zahŕňa súčasnosť a budúcnosť našej planéty z hľadiska potravín, klímy, ekologického systému, udržateľnosti a podobne.
O včelách hovoríme ako o vzore schopností, pracovitosti, odolnosti a sociálnej organizácie.
Od praveku (jaskynné maľby) boli včely zobrazované a prezentované rôznymi spôsobmi a v rôznych kultúrach po celom svete ako producenti medu a vosku, nositelia bohatstva a hojnosti, symbol života, znovuzrodenia, lásky, vernosti, rovnováhy, sily spoločenstva a podobne.
Spisovatelia, maliari, básnici, učenci, vedci ich pozorovali a boli nimi inšpirovaní, aby ich prezentovali prostredníctvom umenia a výskumu. Včelári stavali úle a prístrešky na ich ochranu. Získavanie medu teda poskytuje zdroj príjmu a zdroj opeľovania rastlín, kvetov a plodín. Úle a včelíny boli maľované pestrými farbami, aby prilákali včely a umelecky zdobené rôznymi motívmi.
Včely sú dnes na celom svete ohrozované rôznymi hrozbami, najmä v dôsledku ľudských aktivít, ktoré ovplyvňujú klimatické zmeny, zmeny ekosystémov a ničenie životného prostredia, živín nevyhnutných pre život včiel a rastlín.
Teória pripisovaná Einsteinovi hovorí: „Keď včela zmizne z povrchu Zeme, človek prežije iba štyri roky, pretože keď už nebudú žiadne včely, nebude už ani opeľovanie, nebudú rastliny, nebude viac zvierat, nebude viac ľudí."
Projekt Bee Green má prostredníctvom viacerých projektových aktivít upozorniť na včely a ich trápenie a zvýšiť povedomie o ich význame pre život na zemi.
Súťaž Mail Art „Nech žijú včely“ si kladie za cieľ zvýšiť povedomie verejnosti o projekte, o budúcnosti včiel a iných opeľovačov a záujem o ich existenciu, a tým aj o existenciu všetkých živých bytostí prostredníctvom kreativity.
Pravidlá:
- Účastníci: dospelí a mladí dospelí, ktorí sa zaujímajú o obsah.
- Bezplatná účasť (okrem poštovného za zaslanie pohľadníc).
- Diela sa nevracajú, okrem prípadu samostatných dohôd medzi partnerskou organizáciou a účastníkmi.
- Každý účastník sa môže zúčastniť maximálne s tromi (3) kusmi vyrobenými na kartóne alebo obyčajnej obálke, vertikálne alebo horizontálne, rám 13x18cm.
- Materiál a techniky: kartón na pohľadnice: minimálne 260g. Voľná technika: vodné pastelky, koláž, maľba, grafická kresba, skicovanie, fotografia, látka, kombinovaná technika a pod. Ručne a digitálne vytvorené diela môžu obsahovať text a obrázky.
- Akceptované budú iba originálne diela.
- Na zadnej strane pohľadnice by mali byť tieto údaje: meno, priezvisko, súkromná alebo školská adresa, vek (len 18-35 rokov), dátum, miesto, pracovné zaradenie, poradie pohľadníc, ak je ich viac.
- Termín: 15. december 2023, zrejmý z poštovej pečiatky.
- Diela musia byť zaslané klasickou poštou na adresy slovenskej partnerskej organizácie.
- Pohľadnice môžu byť vystavené alebo vložené do obálky.
- Všetky práce budú prezentované na stránke projektu Bee Green v každej krajine, preto je potrebné zaslať naskenované práce vo formáte jpg alebo pdf na e-mailovú adresu organizácie
- Diela nesmú obsahovať reklamné správy, obrázky, texty alebo predmety, ktoré by mohli byť pre užívateľov škodlivé, obsah urážlivý voči morálke a pohlaviu vrátane xenofóbie, pornografie, škodlivého obsahu a podobne, nakoľko budú zo súťaže vylúčené.
- Účastníci zaslaním svojich diel umožňujú použitie svojich osobných údajov, svojich diel a textov v súlade s publikačným právom každej krajiny. Autorstvo diel, obrázkov a textov zostáva výhradným právom jednotlivých autorov na ďalšie použitie.
- Odoslaním príspevkov vyjadrujete súhlas so všetkými pravidlami tejto súťaže.
Ukážky prác:
CELOŽIVOTNÉ VZDELÁVANIE PRE ROZVOJ VIDIEKA A SLUŽIEB
NP1 POSILNENIE REGIONÁLNEHO RIADENIA V OBLASTI ODBORNÉHO VZDELÁVANIA A PRÍPRAVY
Cieľom projektu je vytvoriť moderný, dostupný a flexibilný regionálny vzdelávací priestor v oblasti odborného vzdelávania a prípravy (OVP) s dôrazom na identifikované a očakávané budúce potreby regionálneho, prípadne miestneho trhu práce, podporu regionálnych firiem a celoživotného vzdelávania prostredníctvom spolupráce všetkých relevantných aktérov a fungujúcej siete SOŠ.
Kľúčovými cieľmi projektu sú :
1. prepojiť vzdelávací systém s potrebami trhu práce,
2. zlepšiť kvalitu odborného vzdelávania a prípravy prostredníctvom vzdelávania pedagogických a odborných zamestnancov,
3. zvýšiť zapojenie zamestnávateľov do tvorby a inovácie obsahu vzdelávania,
4. podporiť vznik partnerstiev medzi poskytovateľmi stredoškolského odborného vzdelania a zamestnávateľmi,
5. podporiť nové cielené formy vzdelávania zamerané na moderné vyučovacie metód,
6. zlepšiť dostupnosť odborného vzdelávania a prípravy pre všetky skupiny žiakov vrátane žiakov z málo podnetného prostredia a znevýhodnených skupín ako aj
žiakov zo škôl s vyučovacím jazykom národnostných menšín,
7. identifikovať, modifikovať existujúce zdroje/vzdelávaciu infraštruktúru tak, aby sa dala efektívne využívať.
Splnenie stanoveného cieľa naplníme prostredníctvom hlavnej aktivity:
Posilnenie regionálneho riadenia v oblasti odborného vzdelávania a prípravy smerom k zlepšeniu kvality, atraktivity a vyššej orientácii na trh práce v BBSK. Cieľovou skupinou projektu sú: žiaci ZŠ, SŠ a žiaci SOŠ so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami vrátanie žiakov z málo podnetného prostredia znevýhodnených skupín; pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci SOŠ v zmysle platnej legislatívy.
Miestom realizácie projektu je územie BBSK s plánom trvania na 32 mesiacov s predpokladaným začiatkom od 2. štvrťroku 2021.
Projekt bude realizovaný Banskobystrickým samosprávnym krajom, v spolupráci s ôsmimi strednými odbornými školami v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.
Jednou z týchto škôl je aj naša Stredná odborná škola, Pod Bánošom 80, Banská Bystrica . Do projektu sú zapojení zamestnanci školy, učitelia, majstri odborného výcviku.
Tematické oblasti spolupráce sú:
1. spolupráca so zamestnávateľmi,
2. vzdelávanie a tvorba inovácií pre SOŠ,
3. inklúzia a podpora odborného vzdelávania žiakov zo sociálno-znevýhodneného prostredia,
4. podpora marketingových aktivít na zvýšenie atraktívnosti odborov žiadaných trhom práce.
Úlohou projektu je podporiť vzdelávanie pedagógov pre nové metódy a formy vzdelávania a prácu s modernými technológiami, podpora spolupráce medzi internými a externými odborníkmi. Posilniť spoluprácu s partnerskými organizáciami, s odbornou verejnosťou, s rodičmi a základnými školami. Pripraviť a pilotne overiť nové školské vzdelávacie programy, inovovať obsah existujúcich odborov a foriem vzdelávania s ohľadom na digitalizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu. Vytvoriť štruktúry regionálnej platformy s cieľom zlepšiť marketing a propagáciu školy, podporiť spoluprácu školy so žiakmi, rodičmi, žiakmi na ZŠ a inými partnermi, podporiť sieťovanie školy so vzdelávacími inštitúciami a podnikmi.
Predpokladáme vytvorenie alebo inovácie nasledovných učebných alebo študijných odborov odborného vzdelávania a prípravy:
- 4582 H včelár, včelárka
- 2956 H mäsiar kuchár
-
45XX H farmár pre podhorské a horské oblasti - EXPERIMENT
Bližšie informácie a aktuality o projekte nájdete na tomto odkaze
AKTUALITY BBSK
https://idemnastrednu.sk/ narodny-projekt
POTENCIÁL VČELÁRSTVA V HORSKOM PROSTREDÍ OD TEÓRIE AŽ PO PRAX
IROP-PO7-SC75-2022-90
Názov projektu: Potenciál včelárstva v horskom prostredí od teórie až po prax
Kód projektu v ITMS2014+: 302071CFJ6
Miesto realizácie projektu: Braväcovo
Výzva - kód Výzvy: IROP-PO7-SC75-2022-90
Operačný program: Integrovaný regionálny operačný program
Spolufinancovaný fondom: Európsky fond regionálneho rozvoja REACT-EÚ
Prioritná os: 7. - REACT-EÚ Investičná priorita: 7.1. - Podpora nápravy dôsledkov krízy v kontexte pandémie COVID-19 a príprava zelenej, digitálnej a odolnej obnovy hospodárstva
Špecifický cieľ: 7.5 - Zvýšenie počtu žiakov stredných odborných škôl na praktickom vyučovaní v Banskobystrickom kraji
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskej únie, z Európskeho fondu regionálneho rozvoja REACT-EÚ v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu.
Popis projektu:
Žiadateľ prostredníctvom predkladaného projektu vybuduje pracovisko odbornej prípravy na princípoch ekologickej biovčelnice v horskej oblasti obce Braväcovo pod Nízkymi Tatrami, ktorá poskytuje ideálne podmienky pre chov včiel a spracovanie včelích produktov. Biovčelnica bude slúžiť ako pracovisko odbornej praktickej prípravy žiakov učebného odboru Včelár, včelárka. Realizáciou projektu sa vytvoria podmienky na trvalé prežívanie včelstiev v prostredí lesa a vytvorí sa priestor pre praktické vyučovanie odborných činností včelára v prostredí lesa. Vytvorí sa tak možnosť zvýšenia počtu žiakov v učebnom odbore Včelár, včelárka a ich zapojenie na praktickom vyučovaní v priestoroch optimálne prispôsobených pre praktické vyučovanie ale aj teoretické štúdium poznatkov. Žiaci budú mať možnosť výučby na moderných technických zariadeniach, ktoré umožňujú využívanie najnovších technologických postupov a zabezpečovanie hygienických opatrení pri práci s potravinárskymi výrobkami. Celková výška oprávnených výdavkov projektu 506 216,46 EUR.
POHOSTINNOSŤ JE CNOSŤ AJ KVALITA 2021-1-SK01-KA122-VET-000019387
Projekt Erasmus+ prebiehal v školskom roku 2021/22 a zahŕňal 3 stáže.
Prvá bola realizovaná v Ríme od 15. - 30.3. 2022 pre študentov odborov manažment cestovného ruchu, cukrárov pekárov a cukrárov kuchárov. Mali možnosť bližšie spoznať mesto miest - Rím a získať užitočné vedomosti a zručnosti v skvelých talianskych pekárňach, cukrárňach, reštauráciách aj v hoteli.
Druhou stážou bolo pôsobenie prizvaných expertov z partnerskej školy v Litomyšli (Středné zahradnická a technická škola) z Českej republiky na našej škole. Prínosné to bolo najmä pre študentov odboru podnikanie v chovoch spoločenských, cudzokrajných a malých zvierat. Tejto stáže sa zúčastnil samotný zakladateľ školy a odborník na chov exotických zvierat, jej riaditeľ Ivo Jiránek a odborníčka na svet rastlín Janka Jiránková. ďakujeme za ich priateľský prístup k našim študentom a pomoc vedeniu našej školy s kurikulom odboru.
Tretia stáž bola realizovaná v čase prázdnin v talianskom Spolete v termíne od 1. - 16.júla 2022.
Zúčastnili sa jej študenti odborov podnikateľ pre rozvoj vidieka na farmách Agrileisurtime a u Giulia Corelliho, cukrár pekár a cukrár kuchár. Okrem získania ďalších praktických skúseností, zručností a skvelých nápadov na podnikanie, navštívili pamätihodnosti Ríma a spoznali tajomné zákutia mestečiek Spoleto a Spello. Účastníci zahraničných stáží získali základy taliančiny, prevetrali svoju angličtinu, ochutnali tradičnú a zdravú taliansku kuchyňu, navštívili prekrásne historické miesta, zblízka spoznali spôsoby vedenia malých poľnohospodárskych podnikov a potravinárskych prevádzok.
Ďakujeme všetkým za vzornú reprezentáciu našej školy v zahraničí a veríme, že stáže boli zdrojom prenosu užitočných poznatkov medzi podobnými regiónmi v Európe.
EDUCATION, TRAINING and CAPACITY – BUILDING in the FIELD of BEEKEEPING and CIVIL DEFENSE SERVICES
2021-1-SK01-KA220-VET-000033144
CIELE PROJEKTU
Realizáciou tohto projektu chceme vybudovať kapacity v oblasti monitorovania a riadenia stavov invazívneho ázijského sršňa Vespavelutina v strednej Európe skôr, ako sa situácia stane kritickou. Partneri projektu pomôžu vytvoriť informačnú sieť včelárov, hasičov, školiteľov/výskumníkov, verejných správcov, ale možno aj dobrovoľníkov/občanov, ktorá bude slúžiť ako platforma pre oznamovanie, identifikáciu pozorovaní sršňov, monitorovanie a kontrolu. Členovia tejto siete budú komplexne uzrozumení o vplyve sršňa ázijského Vespa velutina na včelárstvo a iné vybrané aktivity v mestských a vidieckych kontextoch. Budú schopní vedieť, ako tieto vplyvy súvisia s väčšími systémovými procesmi, akými sú zmena klímy a globálny obchod s tovarom a zdrojmi. Členovia tejto siete budú mať veľmi dobré znalosti o rôznych preventívnych, monitorovacích a kontrolných opatreniach na ochranu včelínov a iných cieľov pred populáciami sršňa Vespa velutina, na obmedzenie ich rozširovania a na predchádzanie škodám pre rôzne cieľové skupiny vrátane občanov.
Tento projekt nám pomáha zbierať informácie o metódach a opatreniach, ktoré budú prezentované s diskusiou o ich použiteľnosti v danej krajine a s prvými odhadmi o efekte a zmenách, najmä v krajinách, kde ešte nie je veľa vedomostí a povedomia.
Projekt vytvára základy pre potrebnú infraštruktúru a ľudské kapacity, ktoré je potrebné nasadiť na riešenie tejto bezprostrednej výzvy.
AKTIVITY
Chystáme sa vytvoriť a implementovať osvetovú kampaň zameranú na vzdelávanie prostredníctvom špecializovaných vzdelávacích a školiacich aktivít organizovaných v partnerstve, cielených na včelárov, hasičov a verejnú správu. V prvom roku projektu sa zameriame na vývoj učebných a osvetových materiálov slúžiacich vybraným cieľovým skupinám, prispôsobených ich špecifickým poslaniam a aktivitám. Partneri sa budú spoločne podieľať na príprave nových obsahovo štruktúrovaných vzdelávacích materiálov s využitím digitálnych a nedigitálnych nástrojov, pričom sa budú viac spoliehať na nové médiá, ako sú videá, vizuálne správy, krátke animované prezentácie, ale aj webové texty, brožúry a školiaca príručka. Tieto budú slúžiť na prvý pilotný kurz pre hasičov s cieleným obsahom a aktivitami zameranými na ochranu verejných priestranstiev a obydlí občanov. Druhý pilotný kurz bude ponúknutý včelárom, vrátane praktického školenia o preventívnych a kontrolných opatreniach a cielených aktivitách na včelniciach a tretí poldenný pilotný kurz prispôsobený zástupcom samosprávnych krajov s cielenými aktivitami týkajúcimi sa legislatívy, administratívy a komunikácie so širokou verejnosťou.
Kampaň bude pokračovať počas celého obdobia projektu prostredníctvom intenzívnych kampaní na sociálnych sieťach, ako sú Facebook, Youtube a webové nástroje. Mesačné publikované vzdelávacie správy o tejto téme, relevantné pre včelárov, budú zverejnené na rôznych spoločenských záujmových skupinách. Zoznam so všetkými zverejnenými správami sa použije ako kvantitatívny ukazovateľ pre priebežnú a záverečnú správu o projekte.
Časť kampane sa sústredí na vytvorenie tematického čísla plne venovaného Vespe velutina, publikovaného v českom a slovenskom včelárskom časopise „Moderní včelař“.
Výsledkom ďalších projektových aktivít bude vypracovanie komplexnej príručky. Tieto činnosti budú zahŕňať:
- Rozsiahly prehľad literatúry v rôznych jazykoch (DE, EN, FR, SK, ES).
- Rozhovory s odborníkmi a relevantnými aktérmi, napr. prostredníctvom cielených prieskumov a online a/alebo osobných stretnutí/pracovných diskusií.
- Modulárne štruktúrovaný obsahový rámec na uľahčenie výmeny a spoločnej práce.
- Práca na dokumentoch prostredníctvom online platformy s cieľom zahrnúť vstupy rôznych odborníkov a účastníkov
- Vývoj a začlenenie infografík a diagramov na zhustenie relevantných informácií a umožnenie jednoduchšieho použitia v rôznych médiách v extrahovanej forme.
- Vrátane interaktívnej grafiky a odkazov napr. na demonštračné videá (s QR kódmi) na zdokumentovanie a zobrazenie konkrétnych opatrení na monitorovanie a kontrolu Vespa velutina.
- Vrátane akčných plánov, ktoré ukazujú, ako sa plánujú a implementujú opatrenia Vespa velutina v súlade s inšpekciami a rutinnou prácou na včelniciach počas celej včelárskej sezóny, prípadne pre malé a veľké včelárske prevádzky, tiež pre kočujúcich do rôznych oblastí (les, otvorené polia, chránené oblasti, sady, mestské včelárstvo).
Vzdelávacia kampaň bude zahŕňať aj aktivity na organizáciu troch multiplikačných podujatí spoločne realizovaných partnermi s cieľom šíriť výsledky projektu a osloviť čo najväčšie publikum.
VÝSLEDKY
Hlavným výsledkom je inovácia existujúceho odborného vzdelávania a prípravy na tému invazívneho sršňa ázijského Vespy, ktorú poskytli partneri projektu individuálne aj v spoločnom partnerstve. Tento hmyz má schopnosť šíriť sa veľmi rýchlo a nežiaduco až škodlivo, preto by mal znepokojovať všetkých, nielen včelárov, pretože je predátorom rôznych druhov hmyzu vrátane opeľovačov a svoje hniezda si môže zakladať na verejných priestranstvách a v obydliach ľudí. Ďalším výstupom je otvorenosť a atraktívnosť odbornej školy v Banskej Bystrici pre ďalšie cieľové skupiny ako sú hasiči a zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja v téme, ktorá je pre nich aktuálna. Ďalším očakávaným výstupom projektu je vytvorenie medzinárodnej servisne orientovanej a kooperatívnej siete vyškolených medzinárodných odborníkov, ktorí budú nielen informovaní, vzdelaní, ale aj vyškolení v odstraňovaní hniezd a dospelých jedincov Vespy v prípade ich odhalenia na území partnerov projektu.
Prvým hmatateľným výsledkom, ktorý vznikol v rámci realizácie projektu, je osvetová kampaň s názvom „SKÔR NEŽ BUDE NESKORO“ realizovaná prostredníctvom vzdelávacích aktivít s využitím rôznych mediálnych kanálov. Jedným z kanálov je nová webová sekcia, ktorá slúži ako prvá informácia o Vespe v., ale aj prípadnom pozorovaní ázijského sršňa či jeho hniezd. Bude integrovaný do existujúcej vzdelávacej platformy www.blesabee.online, ktorá je dostupná v nemeckom, slovenskom a anglickom jazyku. V rámci kampane partneri spoločne vyvinú a poskytnú tri rôzne pilotné školenia pre kľúčové vybrané cieľové skupiny o biológii Vespa velutina a cykle Vespa v., dopadových a preventívnych opatreniach, monitorovacích a kontrolných metódach. Učebné materiály (texty, infografiky, obrázky, videá atď.) pre pilotné kurzy budú pripravené a prispôsobené s ohľadom na každú cieľovú skupinu. Materiály môžu neskôr využiť obce, Národné potravinové a veterinárne inštitúcie, environmentálne organizácie, výskumné skupiny a pod. pre svoje účely. V rámci kampane partneri pripravia brožúru Vespa velutina pre rôzne cieľové skupiny, dostupnú v tlačenej aj online verzii. Cieľom kampane je nielen informovať, vzdelávať a školiť, ale aj vytvoriť medzisektorovú štruktúru, organizáciu a hlásiaci poplašný systém, ak sa v dotknutých územiach strednej Európy vyskytnú pozorovania sršňa ázijského alebo ich hniezda. Chceme tiež pozvať mladých výskumníkov, aby skúmali, hľadali nové informácie a neustále monitorovali situáciu s Vespou v Európe a poskytovali aktualizácie informačnej sieti. Súčasťou kurzu pre hasičov bude okrem teoretickej aj praktickej časti identifikovať primárne a sekundárne hniezda ázijských sršňov a v prípade potreby vykonať opatrenia na odstránenie hniezd vysokých niekedy až 25 metrov, čo si vyžaduje špeciálne vybavenie, techniky a tiež zručnosti.
Druhým výsledkom projektu je komplexná príručka slúžiaca ako učebný materiál vrátane videoprezentácií s viacjazyčnými titulkami vysvetľujúcich vplyv Vespy na včelárstvo a iné vybrané aktivity ľudí v mestských a vidieckych kontextoch. Príručka bude dostupná pre rôzne skupiny, bude však určená najmä pre včelárov a poskytne informácie o tom, „kedy, čo a ako prijať opatrenia“. Načrtne, ako tieto vplyvy súvisia s väčšími systémovými procesmi, akými sú zmena klímy a globálny obchod s tovarom a zdrojmi, a predstaví smery a stratégie na zníženie týchto vplyvov, najmä, ale nie výlučne, pre prevádzkovateľov včelárstva. Príručka bude obsahovať veľmi dobrý prehľad rôznych preventívnych, monitorovacích a kontrolných opatrení na ochranu včelín a iných cieľov pred populáciami Vespa, na obmedzenie ich rozširovania a na zabránenie škodám pre rôzne cieľové skupiny vrátane občanov.
OBR. Nadnárodné pracovné stretnutie v Banskej Bystrici
logo projektu
NADNÁRODNÉ PROJEKTOVÉ STRETNUTIA - TPM
TPM 1 – KICK OFF
Vzhľadom na okolnosti súvisiace s koronavírusom bolo zrealizované virtuálne stretnutie všetkých projektových partnerov prostredníctvom platformy Microsoft Teams. Počas online stretnutia koordinátor projektu vysvetlil detaily a spôsoby riadenia a realizácie aktivít projektu a hlavné ciele projektu: Informovať a vzdelávať o inváznom druhu Vespa velutina nigrithorax na Slovensku, v Českej republike prostredníctvom kampane v rôznych médiách a aktivít organizovaných partnermi projektu; Preniesť skúsenosti a poznatky z Francúzska o biológii, stratégiách a technikách na zastavenie šírenia Vespa velutina. Inovovať existujúce školiace a vzdelávacie programy – obsah aj formu; Digitalizovať školiace kurzy; Zrealizovať nadnárodné projektové stretnutia ešte 4-krát prezenčne (SK-Banska Bystrica, AT-Wien, FR-Marcilly-d'Azergues, CZ - Brno); tri multiplikačné podujatia (AT- webinár nov. 2022), ČR – konferencia marec/2023 a SR – záverečná projektová konferencia v októbri 2023); vzdelávacie a školiace aktivity : jedenkrát vo FR pre SK účastníkov s možnosťou pridania účastníkov z CZ) - Vybraní hasiči a včelári zo Slovenska a CZ špecializované školenie vo Francúzsku, aby sa naučili monitorovať, kontrolovať a ničiť hniezda sršňov. Školenie zorganizuje spoločnosť APISAVEURS (FR) v dňoch: august/september 2022 (obdobie výberu Vespy v rámci jej vývojového cyklu) v spolupráci s francúzskymi odborníkmi/praktickými pracovníkmi; Mimoriadne náklady – najmä na preklady dokumentov (z grantu bude vrátených len 75 % skutočne zaplatených nákladov). Ďalšie úlohy: - elektronický leták so základnými informáciami o V. Velutine (k dispozícii v jazykoch SK-ČR-DE) a kontaktmi na partnerov projektu v každej krajine – do konca októbra 2022; krátke video z praktického školenia z Francúzska pre ďalšie vzdelávanie a aktivity na zvyšovanie povedomia. - dostupné s titulkami v DE-CZ a FR – do konca októbra 2022; pilotné semináre pre vybraných slovenských hasičov, dobrovoľných hasičov, včelárov a zástupcov verejnej správy z okresu Banská Bystrica, zástupcov Štátnych lesov a Mestských lesov Kremnica v SOS Pod Bánošom.
TPM 2 – SOŠ POD BÁNOŠOM,BANSKÁ BYSTRICA,SK
Z dôvodov pandemickej situácie súvisiacej s covidom bol Kick off meeting len v online podobe a prvýkrát sa partneri projektu stretli prezenčne počas druhého nadnárodného stretnutia v Banskej Bystrici v priestoroch Strednej odbornej školy Pod Bánošom, čo je hlavný koordinátor projektu. Cieľom bolo predstaviť partnerom jedinú včelársku školu na Slovensku, jej činnosť a dôvody pre realizáciu projektu s témou invazívneho sršňa ázijského. Program stretnutia bol zameraný na predstavenie cieľov a výstupov projektu, zodpovednosti jednotlivých partnerov, presný časový plán aktivít, spôsoby komunikácie, forma spolupráce a monitorovacie aktivity. Súčasťou programu bolo aj posúdenie rizík - najmä v súvislosti s pandémiou. Hlavná náplň programu bola prezentácia projektového výstupu 2 a to je publikácia o Vespe velutine (Príručka), ktorú predniesla dr Adriana Diaz za rakúskeho partnera Ecodesign. Uskutočnili rozsiahly a podrobný prieskum výskytu, monitorovania a likvidáci tohto invazívneho druhu na území Európy. Po jej prezentácii nasledovala diskusia, v ktorej sa ozrejmilo, že bude nevyhnutné rozšíriť plánovaný rozsah príručky, aby boli zdokumentované získané poznatky. Ďalšími bodmi programu boli informácie o tréningu včelárov a hasičov vo Francúzsku, príprava a realizácia aktivít súvisiacich s kampaňou Skôr než bude neskoro v každej partnerskej krajine, rozdelenie úloh.
Účastníkov prezenčného stretnutia bolo viac ako bol projektový zámer, dokladom je prezenčná listina - za Ecodesign, Rakúsko - 2 zástupcovia Prof.Wimmer, Dr Diaz; za českého partnera PSNV - Ing Texl, PhDr Šotolová; Francúzsko, ApiSavuers p Ondrasik; za koordnátora projektu Ing Filo, riaditeľ školy, Mgr Proková a Mgr Trvalcová a ako hosť Doc Toporčák z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
TPM 3 – ECODESIGN, VIEDEŇ, RAKÚSKO
Tretie projektové stretnutie bolo prezenčné vo Viedni vo včelárskej škole, založenej panovníčkou Máriou Teréziou a uvítal účastníkov jej riaditeľ p Trattner. Program stretnutia bol nasledovný - otvorenie a uvítanie účastníkov Prof Wolfgangom Wimmerom, prehľad aktivít zrealizovaných za obdobie od začiatku projektu 1.11.2021 do 31.10.2022 - p Proková, prezentácia a schválenie grafických návrhov jednotlivých výstupov, príručka a záložka, leták, webové stránky. Nasledovala diskusia o multiplikačných podujatiach - program a organizačné aspekty spojené s webinárom, ktorý organizuje rakúsky partner a konferencia v réžii českých partnerov. Posledné body programu boli spojené s kampaňou Skôr než bude neskoro - aktivity, multiplikačné podujatia – webinár vo Viedni a konferencia v Prahe, ich harmonogram a rozdelenie zodpovednosti. Bol urobený podrobný zápis zo stretnutia. Počet účastníkov podľa prezenčnej listiny bol 9 - dvaja zástupcovia za organizátorov z Rakúska, 2 zástupkyne za hlavného koordinátora projektu zo Slovenska, 2 zástupcovia za francúzskeho partnera, 2 zástupcovia z Českej republiky a 1 hosť - riaditeľ rakúskej včelárskej školy, kde stretnutie prebehlo.
TPM 4 - PSNV, PRAHA, ČESKÁ REPUBLIKA
Ďalšie nadnárodné projektové stretnutie sa uskutočnilo krátko po zrealizovaní multiplikačného podujatia v rámci propagačnej kampane – Konferencie „Dřív než bude pozdě – sršeň asijská“, ktorá prebehla tiež v hlavnom meste Českej republiky, v Prahe 24. februára 2023.
Účastníkmi boli okrem projektových partnerov aj prizvaní odborníci z Českej a Slovenskej republiky:
AT - Ecodesign – AdrianaDiaz; FR - ApiSaveurs – Jan Ondrašík; SK - SOŠ pod Bánošom – Pavel Fiľo, Helena Proková, Janka Trvalcová, Richard Šníder, Radovan Harčarufka
SK- ŠOP SR – Ing Ivana Havranová, PhD
CZ - Agentura ochrany přírody a krajiny ČR – Gorner Tomáš, RNDr., PhD.
CZ - Výzkumný ústav rostlinné výroby – Skuhrovec Jiří, RNDr., PhD. CZ - Botanický ústav AVČR – Reval Jan; CZ - PSNV – Marie Šotolová, Petr Texl
Projektové stretnutie otvorila a viedla p Marie Šotolová. Obsah bol ovplyvnený informáciami z predchádzajúceho dňa na multiplikačnom podujatí – na konferencii, ktorej sa všetci zúčastnili. Diskusia sa týkala zrealizovaných prezentácií a výstupov hostí. Uvádzali sa možné aj nevyhnutné kroky, ktoré bude potrebné zrealizovať na štátnych, regionálnych úrovniach v orgánoch zodpovedných za ochranu krajiny i na úrovniach hasičských a záchranných zborov v krajinách, kde sa sršeň ázijský objaví.
Výstupom bolo nadviazanie konkrétnych kontaktov medzi zodpovednými, a to dokonca aj medzi ČR a SR. Ďalšiu časť stretnutia tvorilo rozdelenie úloh, ktoré súviseli s kontrolou priebežnej správy.
TPM 5 – APISAVEURS, MARCILLY D'AZERGUES, FRANCÚZSKO
Posledné projektové stretnutie sa uskutočnilo v sídle francúzskeho projektového partnera ApiSaveurs, v Marcilly d'Azergues. Progam stretnutia bol zameraný na celkové zhodnotenie cieľov projektu. Hlavnú časť programu sme sústredili na skutočnosti, ktoré sa udiali koncom projektu, a to objavenie a následné úspešné odborné zničenie prvých hniezd sršňa ázijského. Stretnutia sa okrem zástupcov projektových partnerov zúčastnil aj náš francúzsky školiteľ, profesionálny hasič a súčasne majiteľ spoločnosti na likvidáciu bodavého hmyzu, pán Benois Klein. Druhým pozvaným odborníkom na monitorovanie a vyhľadávanie hniezd bol p. Franck Louichon. Informovali sme ich o situácii v Českej republike a v Maďarsku, ako sme výskyt hniezda našli a úspešne odstránili a aké majú byť nasledujúce kroky, aby sme situáciu udržali pod kontrolou. V ďalšej časti programu sme diskutovali o ďalšej spolupráci v oblasti monitorovania, prevencie a kontroly sršňov ázijských aj v iných európskych krajinách ako aj o možnej spolupráci či už pri tvorbe nového projektu, alebo v rámci vytvorenej medzinárodnej siete odborníkov, ktorí už pôsobia v našich krajinách, kde sa projekt realizoval.
Počas nadnárodného projektového stretnutia sme si stanovili ciele a aktivity, ktoré je potrebné ďalej uskutočňovať aj po ukončení projektu a grantu Erasmus+. Stanovili sme si možnosti financovania aktivít na obdobie od novembra 2023 do marca 2024, nakoľko práve toto obdobie je z hľadiska pokračovania komunikačnej vzdelávacej kampane dôležité.
Dohodli sme sa, že zorganizujeme 2.ročník medzinárodnej konferencie na túto tému vo februári 2024 v aule Štátnej veterinárnej správy v Prahe, ďalej urobíme na základe aktualizovaných informácií úpravy v metodike eradikačného plánu tlmenia sršňa ázijského a že budeme naše metodiky (SK a ČR) koordinovať so zreteľom na jednotlivé špecifiká, ktoré existujú najmä ohľadom legislatívnych nariadení v českom a slovenskom právnom systéme. Ako vzdelávacie inštitúcie môžeme štátnym orgánom pomôcť pri tvorbe podkladov a aj naďalej viesť vzdelávaciu kampaň medzi širokou ako aj odbornou verejnosťou. S týmto cieľom bude naše medzinárodné strategické partnerstvo naďalej pokračovať, a to aj po ukončení projektu Skôr, než bude neskoro - sršeň ázijský.
Popoludní sme sa celý projektový tím zúčastnili prác v teréne, kde sme spoločne s odborníkmi p. Louichonom a p. Kleinom hľadali hniezda a sledovali sršne ázijské priamo na včelniciach. Tieto pozorovania sme ďalej využili pri tvorbe odborných článkov, ktoré vyšli v časopisoch Včelár, Moderní včelař a Dymák. Oficiálna časť NPS bola ukončená spoločnou večerou.
Nasledujúce dva víkendové dni boli určené na praktický tréning zručností pri likvidácii hniezd sršňa ázijského pod odborným vedením profesionálneho hasiča p. Kleina.
Z toho školenia naši účastníci získali osvedčenia na likvidáciu sršních hniezd s platnosťou v EÚ.
ŠKOLIACE KURZY PRE ŠTÁTNYCH OCHRANÁROV A HASIČOV POD BÁNOŠOM
V dňoch 7. a 8. septembra 2023 sa na Strednej odbornej škole Pod Bánošom v Banskej Bystrici konali školenia na boj proti sršňovi ázijskému pracovníkov Štátnej ochrany prírody, národných parkov, hasičov a zástupcov obcí Banskobystrického samosprávneho kraja.
SOŠ pod Bánošom realizuje v rámci projektu Erasmusplus podporovaného EÚ kampaň "Skôr ako bude neskoro" zameranú na prípravu a boj proti sršňovi ázijskému. Ide o trojročný projekt, ktorý končí v roku 2023. SOŠ v Banskej Bystrici má dlhoročnú spoluprácu so školou v malebnom mestečku Nerac na juhozápade Francúzska, kde bol výskyt tohto invazívneho hmyzu prvýkrát zaznamenaný v roku 2004. Priebežne mohli sledovať jeho šírenie a škody, ktoré spôsobuje. To bol aj dôvod na rozbehnutie projektu s profesionálnym francúzskym včelárom z okolia Lyonu, zastupujúcim spoločnosť ApiSaveurs SARL ako s nositeľom praktických skúseností. Ďalšími partnermi projektu sú Pracovná spoločnosť nadstavkových včelárov z Českej republiky a rakúska spoločnosť Ecodesign, GmbH. S týmto rakúskym partnerom zrealizovala SOŠ pod Bánošom už projekt BLESABEE, ktorý v minulosti získal zlatú medailu na Apimondii v Kanade.
HLÁSENIA BUDE ANALYZOVAŤ ŠOP SR
„Vďaka dobrej spolupráci s vedúcou oddelenia zoológie ŠOP Ing. Ivanou Havranovou sme pripravili seminár pre pracovníkov Štátnej ochrany prírody a národných parkov SR z celého Slovenska. Faktom je, že nikto z ich zamestnancov živého sršňa ázijského nevidel, poznajú ho iba z obrázkov a informácií z internetu. O biológii sršňa a jeho rozmnožovaní sme im preto dali dôležité informácie my,“ povedala Janka Trvalcová zo SOŠ Pod Bánošom, ktorá školenia zastrešovala. K dispozícii im dali aj online príručku o sršňovi ázijskom.
Zamestnancom ŠOP a národných parkov sršeň ázijský nie je vzdialená téma, avšak z iného uhla pohľadu ako včelárom. Niektorí sa totiž zaoberajú cicavcami, iní kôrovcami a niektorí hmyzom, znalostí však majú viac ako bežný človek. „Seminár sme pre nich prispôsobili tak, aby ťažiskom bola biológia, rozmnožovanie a fázy, kedy ho vidieť a kedy spôsobuje najväčšie škody na včelniciach, v ovocných sadoch, vo viniciach, záhradách. Zdôrazňovali sme obdobia, kedy je dôležité likvidovať hniezda a naopak kedy dávať pasce a odchytávať matky, aby sa eliminoval počet a vektory rozširovania,“ uviedla J. Trvalcová.
Miroslav Urban z českej Pracovnej spoločnosti nadstavkových včelárov odprezentoval účastníkom aj iné podobné druhy, aby im ukázal rozlišovacie body, ktoré by ich mohli zmiasť. „Aj my sme boli vo Francúzsku niekoľkokrát a vždy sme videli sršňa naživo. Ale keď ľudia robia fotografie a odfotia hmyz, ktorý je už nejaký čas uhynutý, mení sa jeho farba, aj telo. Keď fotografia nie je spravená v dostatočnej kvalite, treba na správnu identifikáciu naozaj kvalitné znalosti. Na škole máme na oblasť identifikácie experta Ing. Richarda Šnídera, ktorý sa dlhodobo venuje hmyzu. S ním konzultujú hlásenia aj pracovníci ŠOP,“ vysvetlila J. Trvalcová.
SPÔSOBY LIKVIDÁCIE HNIEZD
Školenie však nebolo len v teoretickej úrovni, účastníci absolvovali aj praktický workshop. Ing. Radovan Harčarufka a R. Šníder prezentovali zariadenia na likvidáciu sršňa. „Na oboch seminároch sme predstavili praktické ekologické spôsoby likvidácie primárnych aj sekundárnych hniezd. Niektoré boli mechanické, niektoré s použitím špeciálnych karbónových teleskopických tyčí, ktoré sa napájajú a dosiahnu až do výšky 30 metrov. Pretože hniezda sršňa ázijského môžu byť v zemi, kdekoľvek na ľudských stavbách, v okrasných kríkoch aj vysoko na stromoch,“ opísala J. Trvalcová.
Sršeň ázijský je vážnym ohrozením pre ľudí. „Správa sa inak ako sršeň európsky, ktorý si hľadá izolované miesta, tiché a vzdialené od ľudí. Jeho ázijský náprotivok si naopak hniezda stavia bezprostredne v blízkosti ľudskej populácie, tam, kde má zaistenú vyhovujúcu teplotu a dostatok vody a potravy. Je však agresívnejší ako sršeň európsky a akonáhle pocíti ohrozenie, útočí hromadne v rojoch, pre človeka, či zviera tak vie byť nebezpečný,“ povedala J. Trvalcová.
SOŠ pod Bánošom v rámci workshopu odprezentovala aj špeciálny oblek z 3D dutého vlákna, ktorým disponuje ako jediná na Slovensku, pretože sršeň ázijský má dlhšie žihadlo ako jeho európsky súrodenec. „Sršeň ázijský pri útoku vystrekuje moč aj jed, čiže je dôležité mať aj okuliare a kvalitný chránič tváre so špeciálnou vrstvou, ktorá je priamo súčasťou celotelovej kukly. Taktiež sú potrebné špeciálne rukavice aj obuv,“ opísala oblek J. Trvalcová. Účastníci seminárov si pozreli aj videá zásahov proti sršňovi, natočené v spolupráci s RTVS počas školenia včelárskych majstrov zo SOŠ Pod Bánošom vo Francúzsku. V rámci projektu už absolvovali cesty do Francúzska aj prví slovenskí hasiči, ktorí sú zároveň včelármi.
PRÍPRAVA HASIČOV NA ODCHYT
„Štátnym zložkám, ale aj dobrovoľným hasičom a zamestnancom lesov ponúkame pomocnú ruku. Boj so sršňom nebude jednoduchý ani rýchly. Nemôže ani byť výhradne záležitosťou Štátnej ochrany prírody, ktorá by mala problém personálne zvládnuť monitoring, rozlišovanie aj likvidáciu hniezd v problematických podmienkach,“ uviedla J. Trvalcová. Informačno-školiaci seminár pre profesionálnych i dobrovoľných hasičov na druhý deň mal taktiež veľký úspech a zúčastnilo sa ho 44 hasičov, vrátane veliteľov hasičských skupín, ktorí sú kľúčoví pri zásahoch. „Seminár pre hasičov sme realizovali inak. Dostali stručnú informáciu o biológii sršňa ázijského, obdobiach, kedy je najnebezpečnejší pre verejnosť i miestach jeho najčastejšieho výskytu, v časti, ktorú realizovala Ing. Helena Proková, PhD., Hasiči totiž potrebujú skôr informácie k zásahu a vybaveniu na zásah,“ vysvetlila J.Trvalcová. „V októbri pôjdu naši včelárski majstri na praktické zásahy do Francúzska znova, aby si vyskúšali ďalšie situácie.“
Hasičom na škole ukázali v rámci školenia mechanickú likvidáciu primárnych hniezd, odstránenie hniezd teleskopickými tyčami za pomoci oxidu siričitého. „Boli veľmi profesionálni, majú presne nastavené pravidlá ako postupovať. Ich prístup a otázky boli iné ako „ŠOP-károv“. Hasičov zaujímali v akých priestoroch, v akej výške, aký typ ohrozenia, či aké veľkosti hniezda dosahujú. Konfrontovali sme to s ich súčasnými skúsenosťami. Často ich totiž volajú k včelím rojom, či európskym sršňom. Porovnávali sme odlišnosti a zdôrazňovali rozdielnosti prístupu pri sršňovi ázijskom, ktorý je neporovnateľne agresívnejší,“ povedala J. Trvalcová.
Na školenie sa pripojili online aj starostovia niektorých miest a obcí a škola pozvala aj zástupcov mestských lesov Kremnica a dobrovoľných hasičov. „Reprodukčná schopnosť sršňa ázijského je obrovská. Vo Francúzsku si mysleli, že našli selektívne pasce na sršňa, tie však prestávajú stopercentne fungovať. Dvojdňovým školením preto naše aktivity nekončíme. Pokračovali sme odbornou konferenciou v rámci Národnej včelárskej výstavy 16. septembra, ktorého sa zúčastnili aj odborníci zo zahraničia. Na SOŠ Pod Bánošom pripravujeme aj akreditovaný kurz monitoringu a likvidácie hniezd sršňa ázijského. Sršeň ázijský je vysoko rizikový cudzokrajný druh, ktorý ohrozuje pôvodnú biodiverzitu. Je to predátor, ktorý u nás nemá prirodzeného nepriateľa. Jeho výskytu na našom území nezabránime, ale musíme sa spoločne ŠOP, HaZZ, DHZ, včelári, ovocinári, vinohradníci, záhradkári, lesníci aj široká verejnosť snažiť eliminovať jeho množstvo u nás. Dôležitá je informovanosť, aby nedošlo k likvidácii aj iných druhov hmyzu,“ uzatvorila J. Trvalcová.
MULTIPLIKAČNÉ PODUJATIA
- Multiplikačné podujatie – WEBINÁR
Organizátorom bol rakúsky partner ECODESIGN
Medzinárodný webinár o biológii a živote Vespy velutina, jej vplyvoch a opatreniach, ktoré majú prijať včelári, farmári a obyvateľstvo.
Tento online seminár obsahovo pokrýval vypracované učebné materiály v snahe vzdelávať včelárov a poľnohospodárov najmä z Rakúska, ale aj z nemecky hovoriacich krajín. Napriek tomu, že nebol v krajine zatiaľ potvrdený výskyt tohto invazívneho hmyzu, situácia v okolitých krajinách vzbudzuje rešpekt. Prínosným bolo vystúpenie renomovaného švajčiarskeho odborníka na monitorng sršňa ázijského p Lukasa Seehasena
Spoločnosť ECODESIGN úzko spolupracuje s federáciou rakúskych a nemeckých včelárov združenou vo veľkej včelárskej vzdelávacej platforme „Imker.ag“ (https://www.imker.ag/). Táto platforma pokrýva viac ako 5 000 nemecky hovoriacich včelárov. Dr. Wimmer zo spoločnosti ECODESIGN je prednášateľ a školiteľ pre bezchemickú liečbu roztočov Varroa s hypertermiou. Ďalšie podrobnosti nájdete na: https://www.imker.ag/fachtagung/aussteller/varroacontroller/
Táto platforma je využívaná aj na propagáciu výsledkov projektu a zdieľanie informácií a učebných materiálov prostredníctvom organizácie online webinára pre členov "Imker. ag".
Webinár sa konal online 15. januára 2023.
2. Multiplikačné podujatie – konferencia Ázijský sršeň: Nová hrozba pre české včelárstvo?
bola zakomponovaná do kampane „Skôr, než bude neskoro – sršeň ázijský“. Odborná konferencia sa uskutočnila v Českej republike k invázii tohto predátora včely medonosnej na európsky kontinent. Celodenná akcia sa konala 23. 2. 2023 v Prahe ako súčasť medzinárodného projektu v programe Erasmus+ podporeného Európskou úniou. Cieľom bolo pripraviť sa na možný výskyt tohto invázneho hmyzu v strednej Európe. Organizovala Pracovná spoločnosť nadstavkových včelárov CZ, z. s.
Na pražskej konferencii vystúpili prírodovedci/ochrancovia prírody, veterinárny lekár, včelári a profesionálni hasiči. Všetkých ich sa spolu so zástupcami miestnej správy a samosprávy, lesov tento problém týka. V pléne sa jej zúčastnilo sto a on-line ďalších sto osôb z uvedených socio-profesijných skupín.
Pri tejto príležitosti vydala Pracovná spoločnosť nadstavkových včelárov CZ, z. s. 80-stránkovú príručku o biológii, monitoringu a likvidácii sršňa ázijského a informačný leták. Oba materiály, vypracované v projekte, boli prítomné k dispozícii účastníkom a po skončení akcie si ich bolo možné zaobstarať na www.psnv.cz a stránke projektu blesabee.online .
3. Multiplikačné podujatie – Záverečná konferencia Banská Bystrica
Záverečná medzinárodná konferencia mala za cieľ zhrnúť výsledky projektu, kampane Skôr než bude neskoro a zvýšiť povedomie o inváznom druhu Vespa velutina nigrithorax, jeho vplyvoch na ekológiu, ekonomiku včelárstva a poľnohospodárskej činnosti a opatreniach, ktoré majú včelári a organizácie zodpovedné za životné prostredie a bezpečnosť obyvateľstva prijať, aby sa vyhli negatívnym vplyvom.
Z dôvodu potenciálneho poškodenia včelstiev boli hlavnou cieľovou skupinou včelári zapísaní do programov OVP organizovaných vedúcim partnerom v Banskej Bystrici. Konferencia sa konala v Banskej Bystrici 16.09.2023, v strednej časti Slovenska. Ľahko sa k nej dostali včelári z rôznych kútov Slovenska i okolitých krajín.
Hlavným cieľom konferencie bolo zdieľať výsledky projektu a vzdelávať účastníkov o novom škodcovi včely medonosnej, ostatných opeľovačov a rôzneho druhu hmyzu, ktorý spôsobuje škody aj sadovníkom, záhradkárom, vinohradníkom a ohrozuje obyvateľstvo. Krátky čas pred konaním konferencie bol sršeň ázijský prvýkrát objavený v Maďarsku, v tesnej blízkosti slovenských a rakúskych hraníc, čo zvýšilo aktuálnosť tejto témy. Bolo snahou informovať účastníkov konferencie o tom, čo treba urobiť, aby sa predišlo situácii v iných západných krajinách, kde sršeň ázijský dosahuje nové biotopy, mení miestne rozmanitosti a predstavuje hrozbu pre pôvodné druhy a ekonomiku včelárstva. Okrem toho vo Francúzsku, Španielsku a Taliansku sa tento druh už považuje za hrozbu pre verejné zdravie, pretože ich hniezda sa našli na mnohých verejných miestach, ako sú školy a nemocnice, a preto treba hasičov vycvičiť a zabezpečiť dostatočné materiálne vybavenie profesionálnych i dobrovoľných hasičských zborov. Napriek stúpajúcej pozornosti venovanej problému na národnej a európskej úrovni, tento invázny druh neustále narastá a vyskytol sa už aj v Českej republike. Vďaka intenzívnej preprave tovaru a mobilite ľudí sa môže tento druh sršňa objaviť kdekoľvek a kedykoľvek na území EÚ.
Priebeh konferencie
Cieľová skupina bola vybraná z databázy súčasných a ukončených dospelých študentov včelárskych kurzov a štúdia na SOŠ Pod Bánošom v Banskej Bystrici. Škola má sieť viac ako 1500 študentov, ktorí navštevujú alebo absolvovali kurzy celoživotného vzdelávania. Je úzko spojená so Slovenským zväzom včelárov (SZV), ktorý v súčasnosti zastupuje viac ako 18 000 registrovaných včelárov na Slovensku. Český partner má databázu viac ako 7000 včelárov, ktorí boli oslovení prostredníctvom internetového a tlačeného včelárskeho časopisu "Moderní včelař".
Pozvaní boli aj zástupcovia Úradu VÚC Banská Bystrica a ďalší predstavitelia Úradu regionálnej samosprávy. Dôležité miesto mal zástupca francúzskeho partnera ApiSaveurs p.Jan Ondrašik, ktorý vysvetlil situáciu vo Francúzsku a aktívnu úlohu všetkých štátnych riadiacich zložiek s miestnymi samosprávnymi orgánmi. V Rakúsku sa už začal realizovať tento základný proces. Pozvaní boli aj hostia z Českej a Maďarskej republiky, kde bol potvrdený nález sršních hniezd.
Program konferencie :
- Sršeň ázijský - problém všeobecného záujmu
Úvod do problematiky Vespa velutina nigrithorax – invázny cudzí druh, neuveriteľný predátor pre včely a ostatný hmyz, vplyvy na biodiverzitu, na poľnohospodárstvo a opeľovaciu službu, otázka ochrany obyvateľstva – projekt Erasmusplus predstavila Mgr Helena Proková, Ph.D.
- Príručku o monitorovaní, kontrole, prevencii a likvidácii sršňa ázijského prezentovala Adriana Diaz za rakúskeho partnera projektu Ecodesign , voľne dostupná na stránke blesabee.online aj www.psnv.cz. Zdôraznila v prezentácii spôsoby prevencie proti sršňovi používané v juhozápadných krajinách Európy.
- Inovatívnym prvkom tejto medzinárodnej konferencie bola online prednáška a prezentácia švajčiarskeho odborníka Lucasa Seehausena z organizácie CABI (Centre for Afgriculture and Bioscience International) ktorý päť rokov vedie špecializovaný tím, ktorý sleduje sršňa ázijského, simultánne tlmočená pre účastníkov konferencie. Jeho tím odborníkov sa od roku 2017 zameriava na využívane moderných technológií na vyhľadávanie sršních hniezd (telemetria, teleskopické fotoaparáty a kamery, metóda triangulácie)
- RNDr Tomáš Gorner, Ph.D., z Agentúry ochrany prírody a krajiny, zodpovedný za invazívne druhy, referoval o pripravenosti ČR na výskyt sršňa a ďalších druhoch hmyzu, ktoré sú často zamieňané so sršňom. Ministerstvo životného prostredia ČR vytvára plán koordinácie kľúčových inštitúcií pre zastavenie šírenia ázijského sršňa. Predstavil účastníkom schému monitoringu, predávania informácií a zásahu.
- Dr Balayzs Kolics z univerzity sv Štefana v Keszthely v Maďarsku sa vyjadril k nálezu sršních hniezd na maďarsko-slovensko-rakúskej hranici, procese identifikácie a odstraňovania hniezd za pomoci zahraničných odborníkov.
- Praktické skúsenosti so sršňami prezentoval Ján Ondrašík z Francúzska, sršne lovia už od 7 stupňov Celzia, v blízkosti ich hniezd nie je možné odchovávať včele matky, zmienil sa o najvhodnejších atraktantoch a pasciach, o výrazne nižších znáškach medu, stratách na včelstvách, včelároch, ktorí skončili s chovom včiel.
- Praktický blok zrealizovali včelárski majstri Ing Richard Šníder a Ing Radovan Harčarufka zo SOŠ Pod Bánošom, ktorí získali vo Francúzsku praktické skúsenosti s likvidáciou hniezd. Predviedli vhodné oblečenie, teleskopické tyče a pomôcky na zásah proti sršňovi ázijskému, ktoré včelárska škola vlastní.
- Ing Pavel Fiľo, riaditeľ SOŠ Pod Bánošom a predseda SZV prezentoval niekoľko prototypov pascí vytlačených na 3D tlačiarni a informoval o pripravovanom certifikovanom kurze pre včelárov a hasičov na zásahy proti sršňom, ktoré bude škola organizovať.
Konferencia vzbudila veľký záujem a pozornosť nielen medzi cieľovými skupinami.
VÝSLEDKY PROJEKTU
Príručka o sršňovi ázijskom – verejne prístupná na stiahnutie v PDF formáte:
https://blesabee.online/app/uploads/2023/04/SK_GUIDE_BOOK_VESPA_VELUTINA.pdf
Informačný leták Vespa velutina nigrithorax – verejne prístupný na stiahnutie v PDF formáte:
https://blesabee.online/app/uploads/2023/04/SK_INFORMATION_VESPA_VELUTINA.pdf
Všetky materiály na disemináciu, vytvorené počas projektu nájdete prístupné na adrese:
https://erasmus-plus.ec.europa.eu/projects/search/
CATERERS ON THE RUN
Výstupom projektu “Caterers On The Run” 2019-1-RS01-KA202-000847 je príručka, ktorá je výsledkom spolupráce troch škôl zapojených do projektu so zámerom, aby študenti odborného vzdelania ako kuchár, čašník, pekár, cukrár a podnikateľ dostali príležitosť naučiť sa základy cateringovej služby a posilniť svoje kľúčové kompetencie v teórii aj v praxi.
Táto príručka je rozdelená do troch častí, ktoré používateľom umožňujú získať vedomosti a zručnosti v špecifických oblastiach stravovania a podnikania.
Chceli by sme sa poďakovať všetkým účastníkom Projektu Catering Business – učiteľom odborných predmetov, vedúcim školiteľom a špeciálne poďakovať externým odborným spolupracovníkom, profesionálom z oblasti cateringu a ďalším inštitúciám za ich kvalitný prínos. Vašou angažovanosťou a podporou pri realizácii celého projektu ste zároveň prispeli ku kvalite obsahu tejto príručky.
Príručka poslúži učiteľom, študentom, predstaviteľom gastronomického sektora, ako aj všetkým, ktorí sa chcú angažovať v tomto perspektívnom odvetví stravovacích služieb – cateringu.
Stiahnite si príručku:
v slovenčine
v srbčine
v portugalčine
v angličtine
Materials from SERBIA - traning programme "Cooking and service aspects of catering business"
1. Prezentacija-HACCP standardi na srpskom jeziku
https://view.genial.
2.Prezentacija HACCP standardi na engleskom jeziku:
https://view.genial.
3. Praktična radionica "Piknik ketering-mešavina jela više kuhinja":
https://www.youtube.
4. Praktična radionica "Tradicionalni ketering srpske kuhinje":
https://www.youtube.
PRACOVNÉ MATERIÁLY
Cooking_and_serving_aspects_of___catering.pdf
Kuvarski_i_usluzni_aspekti_ketering___uslugesrpski.pdf
VIDEÁ
Pripravujeme mobilitu C3 LTT v Portugalsku
Máte záujem zapojiť sa do mobility?
Pozorne si preštudujte materiály:
2.10. - 5.10.2021 stretnutie partnerov v Portugalsku
Pracovné stretnutie partnerov zo Srbska, Slovenska a Portugalska v rámci projektu Caterers on the Run sa presunulo do Portugalska. V rámci stretnutia sme sa oboznámili s ekonomickými a marketingovými aspektami v oblasti poskytovania stravovacích služieb. Ďakujeme všetkým za zaujímavý program.
21.3. - 25.3.2022 C4 LTT - Work camp v Banskej Bystrici
V1.mp4
V2.mp4
V3.mp4
V4.mp4
V5.mp4
BLESABEE - INNOVATIVE BLENDED LEARNING TOOLKIT FOR THE SAFE PEST MANAGAMENT OF HONEYBEES
BLESABEE - INNOVATIVE BLENDED LEARNING TOOLKIT FOR THE SAFE PEST MANAGAMENT OF HONEYBEES
2017-1-SK01-KA202-035299
Realizácia: 1.9.2017 - 31.10.2019
Typ projektu: KA 202 Strategické partnerstvo v OVP
PARTNERI
Podpora Európskej komisie na výrobu obsahu tejto webovej stránky nepredstavuje súhlas s obsahom, ktorý odráža len názory autorov, a Komisia nemôže byť zodpovedná za prípadné použitie informácií, ktoré sú v nej obsiahnuté.
V posledných rokoch celosvetovo pozorujeme vysoké straty včelstiev, ktoré sú jednou z najdiskutovanejších tém. Výrazný pokles počtu včelstiev má priamu súvislosť s intenzifikáciou poľnohospodárstva, nadmerne používanými nebezpečnými chemickými látkami, stratou kvalitnej a dostupnej výživy včiel a vody, častejšími extrémami v počasí, ako aj rýchlejším šírením pôvodných, ale aj exotických včelích chorôb a škodcov.
Región Strednej Európy bol veľmi bohatý nielen na prírodné krásy, ale aj na množstvo rôznorodej včelej pastvy nesmiernej hodnoty. Historicky sa v týchto krajinách včelárstvo veľmi dynamicky rozvíjalo, a to aj vďaka veľmi intenzívnej spolupráci včelárskych majstrov už v období Rakúsko - Uhorska. Cieľom spolupráce bolo ako najlepšie využiť zdroje včelej pastvy a včelárstvo zintenzívniť, včelársku prax zjednodušiť a zľahčiť a podnikavosť včelárov zaktivizovať. To všetko sa dá dosiahnuť len za predpokladu zachovania, resp. zvyšovania biodiverzity v krajine, na ktorej sú včely závislé, aby nedošlo k ujme na ich životných potrebách.
Je zrejmé, že v zhoršujúcom sa životnom prostredí včiel sa nemôže dariť včelám ani včelárom. Je preto nevyhnutné rozvíjať spoluprácu medzi krajinami a jej jednotlivými aktérmi, aby škody spôsobené v životnom prostredí viac nevznikali
a životné potreby včiel sa výrazne zlepšili. Ak chceme zvýšiť šancu včiel na prežitie, musíme poznať ich potreby a zlepšiť ich zdravotný stav. K tomu je potrebné minimalizovať množstvo a druh prítomných jedov v úli a v jeho okolí, prestať chemicky ošetrovať včelstvá napadnuté roztočmi Varroa destructor, zabezpečiť včelám stály prísun kvalitnej vody, nektáru a peľu od jari do neskorej jesene.
Hlavnými cieľmi nášho projektu boli 3 intelektuálne výstupy:
O1 – vytvorenie inovatívneho zmiešaného vzdelávacieho kurzu, zameraného na posilnenie kompetencií a zručností učiteľov včelárstva pri správnom a bezpečnom vedení včelstiev a boj proti klieštiku Varroa. V tomto výstupe bol vytvorený e-learningový nástroj na teoretické vzdelávanie, doplnený knižnou publikáciou „Ako správne viesť a udržiavať zdravé včely“. Súčasťou kurzu sú prezenčné stretnutia a praktické ukážky práce s tepelnými komorami Varroa Controller. Nejde o praktickú príručku včelárenia, ani o zachytenie všetkých včelárskych prác. Vzdelávací program sa skladá zo vzájomne obsahovo prepojených modulov, s dôrazom na faktory spôsobujúce stres a úhyny včelstiev, na nové spôsoby ošetrovania včelstiev proti parazitom s dôrazom na včelárenie bez používania syntetickej chémie, ako aj na aplikovanie nových technologických spôsobov chovu včiel v meniacich sa životných podmienkach. Toto vzdelávanie je určené včelárskym odborníkom, absolventom stredoškolského a vysokoškolského včelárskeho štúdia v ČR, SR a Rakúsku. Vzdelávanie cez online platformu je doplnené edukatívnymi videami a testami.
Táto príručka získala Zlatú medailu na Apimondii 2019 v Montreale v Kanade v svetovej konkurencii 38 kníh zameraných na vzdelávanie včelárov. Podrobnejšie informácie o projekte, výstupe O1 a bezpečnom vedení včelstiev: www.blesabee.online
O2 – Odporúčania pre legislatívne úpravy, týkajúcej sa veterinárnej starostlivosti so zameraním na chov včely medonosnej na Slovensku. Na základe vedeckých výsledkov Dr. Stefana Berga z Národného včelárskeho inštitútu v Bavorsku bola na Ústav štátnej kontroly veterinárnych biopreparátov a liečív predložená žiadosť o certifikáciu prístroja Varroa Controller, pomocou ktorého je možné účinne likvidovať roztoče Varroa destructor. Pri použití hypertermie nie je potrebné používať na tlmenie roztočov syntetické liečivá a preparáty. ÚŠKVBL v Nitre certifikoval a schválil hypertermickú komoru Varroa Controller ako veterinárnu technickú pomôcku pod evidenčným číslom E004/VTP/19-S a vydal rozhodnutie č.218/2019 o vydaní povolenia na distribúciu veterinárnych prípravkov a veterinárnych technických pomôcok č.511/2019-5000-D-VP-VTP pre SOŠ Pod Bánošom. Vzhľadom na to bude možné na toto zariadenie získať dotácie pre včelárov v Českej republike a na Slovensku z Národného programu stabilizácie a rozvoja slovenského včelárstva. Zoznam veterinárnych liekov a prípravkov pre včely a ich charakteristika, doplnený tabuľkou Tlmenie varoázy počas roka, predložený ÚŠKVBL bude používaný pri vzdelávaní včelárov.
O2_Evidencia_veterinarnej_pomocky_Varroa_Controller_USKVBL_Nitra.pdf
O2_TLMENIE_VARROaZY_POCAS_ROKA_tabulka.pdf
O2_Zoznam_veterinarnych_liekov_a_ich_pouzitie_(1).pdf
O3 – Praktická príručka pre inštruktorov včelárstva v duálnom vzdelávaní. Tento intelektuálny výstup bol zameraný na prenos skúseností a poskytnutie dobrých rád pre inštruktorov/učiteľov/majstrov včelárstva z pohľadu metodiky vzdelávania učňov v oblasti včelárstva a to s dôrazom na obsahovú stránku teoretického aj praktického učiva najmä zo systému používaného duálneho systému vzdelávania včelárov v Rakúsku. Konečným výstupom je krátka publikácia a PowerPointová prezentácia. Dostupné sú v slovenskej a nemeckej verzii na EAC Projects Platform
https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/projects/?pk_kwd=1202
Studium_vcelarskeho_majstra_O3.pdf
DANIEL_Pfeifenberger_prezentacia_O3.pdf
Prakticka_prirucka_instruktorov_vcelarstva_O3.pdf
Nadnárodné projektové stretnutia
Počas realizácie projektu boli zrealizované 4 nadnárodné projektové stretnutia v Banskej Bystrici, vo Viedni, Zlíne a v Salzburgu. Náplňou bolo vypracovanie myšlienkovej mapy jednotlivých modulov, časový plán a jeho plnenie vzhľadom na realizáciu výstupov, vytváranie webovej stránky, obsahové zmeny v moduloch, príprava multiplikačných podujatí, realizácia pilotných kurzov, certifikácia tepelnej komory v ČR a SK. Vzhľadom na množstvo práce sa partneri projektu stretávali aj na mimoriadnych pracovných stretnutiach.
Multiplikačné podujatia
V rámci projektových aktivít boli zrealizované 2 multiplikačné podujatia.
vzor_prihlasky_na_pilotny_kurz.pdf
E1- medzinárodná konferencia spojená s výstavou Agrokomplex Nitra bola organizovaná projektovým partnerom Slovenský zväz včelárov. Počas celého trvania výstavy bol nainštalovaný stánok nášho projektu BLESABEE, kde poskytovali informácie o projekte, jeho aktivitách, cieľoch a výstupoch. Zrealizovali sme celodenný prednáškový cyklus na témy, ktoré sú súčasťou modulového školenia. Súčasťou bol aj pilotný kurz pre inštruktorov včelárstva, ktorý bol obsahovo postavený na overenie výstupu O1, jeho teoretických modulov aj praktických ukážok práce s tepelnými komorami Varroa Controller. Účastníci realizovali kurz v štyroch skupinách. Počas hodnotiaceho pilotného kurzu pracovali istý čas s každým vedúcim zodpovedným za jednotlivé moduly, boli testovaní formou odpovedí na 25 otázok s výberom správnej odpovede a mohli každý modul pripomienkovať. Ich pripomienky a otázky boli zodpovedané počas prezentácií a prednášok, realizovaných počas E2 v Banskej Bystrici na SOŠ Pod Bánošom.
FOTO - účastníci multiplikačných podujatí E1, E2 a realizátori úspešnej publikácie BLESABEE
NÁŠ NAJVÄČŠÍ ÚSPECH - VÝZVA K ĎALŠÍM PROJEKTOM
CESTY K BIOPRODUKTOM CEZ NÁVRAT K TRADÍCIÁM
CESTY K BIOPRODUKTOM CEZ NÁVRAT K TRADÍCIÁM
Realizácia 1.9.2017 - 31.8.2018
Typ projektu: KA 102 Odborné vzdelávanie
OPIS PROJEKTU
Snažíme sa našich študentov čo najlepšie pripraviť na reálny život. Ale "zapaľovať môže len ten, kto sám horí". Na našej škole doposiaľ nebol realizovaný žiaden projekt určený zamestnancom školy, ktorí sa podieľajú na praktickej odbornej príprave študentov. Počas už zrealizovaných projektov EU sme získali mnoho podnetných námetov a kontaktov, ako alternatívne vzdelávať a motivovať k zvýšenému záujmu o vlastnú prácu aj učiteľov odborných predmetov, majstrov odborného výcviku a ostatných odborných zamestnancov, ktorí pracujú s našimi študentmi.
Naše študijné a učebné odbory sa navzájom prelínajú a všetky smerujú k rozvoju vidieka. Snažíme sa oživovať a udržiavať tradičné postupy pri výrobe našich pekárskych, cukrárskych a mäsových výrobkov. Vyberáme produkty bez použitia konzervantov a farbív. Učíme našich žiakov, že poctivá práca sa nedá uponáhľať, tradičný zemiakový chlieb sa pripravuje "vyvádzaním kvasu" a ten musí poctivo celé hodiny zrieť. V mäsovej výrobe ako základnú surovinu používame len špičkové mäso z pôvodných tradičných slovenských chovov, výroba šuniek, klobás, tlačeniek a ostatných produktov je úplne bez použitia chémie len s pridaním jodidovanej soli. Kvalita surovín, tradičné postupy a poctivá práca - to predstavujeme našim žiakom ako základ úspechu.
Vynaložené úsilie sa nám vracia v podobe mnohých umiestnení na popredných miestach cukrárskych, pekárskych súťaží - regionálnych , celoslovenských aj medzinárodných.
Spoločne - zamestnanci a študenti organizujeme ako jeden celok - množstvo rozsiahlych akcií pre širokú verejnosť. Preto sme sa rozhodli požiadať o možnosť uskutočniť projekt v rámci ktorého by sme umožnili našim odborným zamestnancom oboznámiť sa s organizačnými štruktúrami , manažovaním , aktivitami v propagácii malých a stredných podnikov, so zameraním na podniky s rodinnou viac generačnou tradíciou.
Naši odborní zamestnanci, učitelia odborných predmetov, majstri odborného výcviku a ostatní odborní zamestnanci, ktorí sa priamo podieľajú na praktickej príprave študentov pre vykonávanie ich zamestnania, sa doteraz nezúčastnili odborného školenia v takom rozsahu, ako ponúka program ErasmusPlus v zahraničí.
Našim odborným učiteľom i majstrom, vedúcim predajní chýbajú možnosti priamej konfrontácie so skúsenosťami, praktikami, tradičnými postupmi odborníkov rovnakého zamerania v iných krajinách EÚ. Ako škola sme iniciovali aktivitu "Tradičné raňajky" - pozostávajúce z tradičného chleba s maslom a medom, ktoré sme propagovali za pomoci agentúry Visit.sk v našom regióne a naši študenti tradičné raňajky propagujú na stretnutiach s rodičmi a deťmi v materských škôlkach v Banskej Bystrici. Cieľom je nielen venovať dostatočnú pozornosť zdravej strave našej najmladšej generácie, ale aj podporiť produkciu „živých potravín“ v našom regióne, čím by sa zároveň zvýšila zamestnanosť.
Takéto naše snaženia, taktiež teoretické a praktické vedomosti a zručnosti z oblasti marketingu a manažmentu predaja, potrebujú konfrontáciu s manažmentom malých a stredných podnikov v zahraničí.
Preto sa potreba zapojenia pedagogických i nepedagogických zamestnancov do medzinárodných projektov v sektore OVP v partnerských organizáciách stala súčasťou akčného plánu na nasledujúce roky v rámci Európskeho plánu rozvoja školy.
Získané kompetencie a skúsenosti zvýšia rozhľadenosť a budú profitom jednotlivo pre každého odborného zamestnanca, ktorý sa do projektu zapojí. Na druhej strane predpokladáme implementovanie nových technologických postupov a trendov do učebných plánov a začlenenie kvalitných činností do výchovno-vzdelávacích aktivít.
V porovnaní s nami v Taliansku snahy o zdravú výživu, používanie kvalitných ekologických surovín dopestovaných bez používania pesticídov a konzumácia bioproduktov majú takmer dvadsaťročnú tradíciu. Je na nás zavádzať tradičné postupy s použitím kvalitných surovín pri výrobe potravín, ktoré sa nám predkladajú každodenne - ako chlieb náš každodenný. Chceli by sme napomôcť k premene stravovacích návykov, vyvolaných globalizáciou, a to návratom k malým rodinným podnikom, kde prvoradá bude kvalita a zdravie produktov. Chceli by sme posilniť medzinárodný rozmer školy rozvinutím spolupráce s ďalšími zahraničnými partnermi z podobného regiónu ako je náš.
PROBLÉMY, KTORÉ PROJEKT RIEŠI:
1. Na trhu práce podľa prieskumov chýbajú pracovné sily v odboroch cukrár - kuchár - pekár - mäsiar. Na školách je nedostatok žiakov v týchto učebných odboroch, je slabý záujem rodičov a detí o odborné profesie.
2. Chceme zvýšiť kľúčové kompetencie v oblasti manažmentu malých rodinných a stredných podnikov v oblasti služieb na vidieku.
3. Snaha rozšíriť skúsenosti vyučujúcich a majstrov prepojením teórie s praxou.
4. Zvýšiť kvalitu výučby odborných predmetov a odborného výcviku s dôrazom na potreby trhu práce zvyšovaním kvalifikovanosti odborných zamestnancov školy.
5. Kladieme dôraz na tradície, tradičné suroviny, tradičné postupy, napriek tomu sa nebránime novým zaujímavým trendom v rámci prípravy cukrárskych, pekárskych a mäsových výrobkov. Skúsenosti chceme čerpať na Strednej škole Alberghieri v Spolete, ktorá je podobného zamerania a v rodinných podnikoch v regióne Umbria.
6. chceme rozšíriť ponuku našich výrobkov o produkty tradičnej talianskej „pasticerie“ cukrárskej - pekárskej aj mäsovej výroby.
7. Získaním nových kontaktov v zahraničí chceme zabezpečiť realizáciu učebnej praxe našich žiakov v Taliansku, pričom sprevádzajúcimi osobami by už mohli v budúcnosti byť vyučujúci odborných predmetov alebo majstri odborného výcviku a nie vyučujúci cudzích jazykov.
8. Včelmajstri sa budú zaoberať chovom včiel v 1000 m nadmorskej výške v tomto regióne a spôsobmi boja proti nebezpečným škodcom.
CIELE PROJEKTU:
1. podporovať profesionálny rozvoj zamestnancov s cieľom inovovať a zvýšiť kvalitu výučby a odbornej prípravy so zameraním na ekologické potraviny
2. posilniť u účastníkov znalosť cudzích jazykov - anglický a taliansky
3. zlepšiť porozumenie a informovanosť účastníkov o iných krajinách a kultúrach
4. poskytnúť možnosť vybudovať sieť medzinárodných kontaktov pre ďalšiu spoluprácu
5. zvýšiť príťažlivosť a kapacitu odborov cukrár, pekár, kuchár, mäsiar a včelár medzi mladými ľuďmi tým, že škola získa medzinárodný rozmer
Účastníkmi mobility A1 v rámci projektu ERASMUS PLUS v termíne 4.11. – 11.11. 2017 boli včelárski majstri a vedúce pekárskej a mäsiarskej predajne – Jaroslav Pásler, Radovan Harčarufka, Richard Šníder, Marek Peniak, Alexandra Šuhajdová, Dace Hlinková a Jana Trvalcová. Zúčastnili sa mobility pracovníkov v odbornom vzdelávaní a príprave v nádhernom talianskom mestečku Spoleto.
Spoleto sa nachádza v centrálnej časti Talianska, v oblasti Umbria, ktorú charakterizujú prekrásne vinice, široké lány olivovníkov a malé rodinné farmy roztrúsené po zelených kopcoch, zaoberajúce sa hlavne ekologickým pestovaním rôznych plodín a chovom domácich zvierat.
Zachovanie tradícií a vypestovanie kvalitných bioproduktov je pre Talianov veľmi dôležité a ich dlhoročné skúsenosti s udržiavaním tradícií v potravinárstve a poľnohospodárstve sú pre nás cenným zdrojom informácií.
Počas trvania mobility včelárski majstri získali hodnotné poznatky o organizovaní a fungovaní včelárskych prevádzok v Umbrii, o biodiverzite a včelej pastve, a tiež o ošetrovaní včelstiev proti škodcom, hlavne proti sršňovi ázijskému, ktorého prítomnosť trápi včelárov značnej časti Európy. Včelmajstri mali možnosť priateľsky diskutovať s Ing Francescom Forlani po jeho prednáške, ale aj mali možnosť porovnávať spôsoby ponuky a predaja včelích produktov a výroby medzistienok a úľových zostáv počas praktických stretnutí a ukážok v Apicoltura Orazi, Marsciano. Títo „medovo sladkí“ ľudia rýchlo našli spoločnú reč cez spoločné problémy vo svete včiel.
Vedúce, či už pekárskej alebo mäsiarskej predajne, návštevou podobných prevádzok v mestečku Spoleto získali nové cenné informácie o prevádzkovaní, marketingu a manažovaní úspešných malých rodinných podnikov, mali možnosť pozorovať, ako úspešne motivovať svojich zamestnancov, ako zvýšiť ich iniciatívu a zodpovednosť, získali zručnosti v uvádzaní nových produktov na trh.
Pre všetkých bola účasť na tejto vzdelávacej mobilite v Taliansku obrovským prínosom nielen čo sa týka nových vedomostí a zručností vo svojej oblasti, ale aj posilnením znalostí cudzieho jazyka a zlepšením komunikačných zručností v neznámom prostredí.
Taliansko všeobecne, ale hlavne oblasť Umbria, je nádherným kútom našej planéty, ktorú stálo za to navštíviť a spoznať jej prírodné a kultúrne krásy.
Mobilita A2 bola realizovaná v dňoch od 22. do 29. apríla 2018 v regióne Umbria v Talianku v meste Spoleto. Účastníkmi boli vyučujúci odborných predmetov a nepedagogickí zamestnanci, ktorí sa podieľajú na príprave a predaji našich cukrárskych a pekárskych výrobkov – Jozefína Gregorčoková, Emília Klocháňová, Zuzana Šoučíková, Zuzana Pekařová, Lila Bezáková a Lukáš Uhrinčať.
Sprievodcom celého projektu bola Drahuška Kresanová, z partnerskej organizácie Azurra, ktorá nás previedla celým programom projektu.
Veľmi zaujímavým a priateľským bolo stretnutie s pedagógmi jednej z najväčších stredných škôl v regióne Albeghiero s podobným zameraním na odbory cukrár, pekár, kuchár, cestovný ruch. Získali sme prehľad o výučbe nielen odborných predmetov, prostredníctvom blokov a projektového učenia, kde obsah preberaný počas teoretického vzdelávania, študenti následne aplikujú na odbornom výcviku. Prešli sme celú školu, stretli sme sa s pedagógmi, študentmi, stali sme sa súčasťou odborného výcviku, spoznali taliansku gastronómiu a jej regionálne špeciality a spoločne s majstrami odborného výcviku ochutnávali a hodnotili výsledky práce študentov.
Nasledujúci deň sme vkročili do sveta štyroch bratov a ich rodinnej cukrárenskej výrobne s dlhoročnou tradíciou . Najviac nás zaujal tradičný taliansky krém „crema pasticcera“, výzdoba cukrárskych výrobky, nové tvary a veľkosti ponúkaných koláčov. Mimochodom sú nepomerne menšie ako tie naše J
Zaujímavá bola aj návšteva vinice v regióne Umbria. Výklad o špeciálnych odrodách tejto oblasti a odborná prednáška konzumácie vína boli doplnené ochutnávkou tradične pripravovaného pečiva, určeného ako doplnok k nápojom.
Pobudli sme nejaký čas aj v olivovom mlyne, kde sa olej lisuje za studena na niekoľko sto rokov starom granitovom kameni. Majiteľ mlyna nám vysvetlil a aj názorne predviedol výrobu olivového oleja za studena a spojil ju s ochutnávkou oleja „nasladko“ s pomarančom.
Počas pobytu sme sa stali súčasťou pekárskych a cukrárskych výrobní, v ktorých nás najviac zaujal sortiment - neslané pečivo a rozmanitosť cukrárskych výrobkov a spôsoby ich ponuky a predaja.
Čerešničkou na torte bol pre nás aj výlet hlavného mesta Rím.
Naša mobilita bola ukončená v príjemnej atmosfére na spoločnom slávnostnom obede s našimi novými priateľmi z Azurry, kde sme im poskytli spätnú väzbu k realizovanému programu, vyhodnotili sme jednotlivé aktivity a boli nám odovzdané certifikáty riaditeľkou Simonetou Rellou.
Sú to vzácne skúsenosti, ktoré sme si priniesli a všetkým, ktorí nám to pripravili, ďakujeme.
NAUČME SA POMÁHAŤ
NAUČME SA POMÁHAŤ 2016-1-SK01-KA202-022525
Realizácia: 1.9.2016 - 31.12.2018
Typ projektu: KA 202 Strategické partnerstvo v OVP
NAUČME SA POMÁHAŤ/ LET´S LEARN TO HELP
2016-1-SK01-KA202-022525
www.apidomcek@gmail.com
OPIS PROJEKTU
Náš projekt je založený na myšlienke využitia prítomnosti zvierat na všetkých školách zapojených do projektu, pričom príkladom nám bola Tauferova střední odborná veterinární škola z Českej republiky, ktorá vyučuje aj praktizuje hipoterapiu a canisterapiu. Na odbornej škole v Slovenskej republike rozbiehame apiterapiu a apiturizmus a vo Francúzsku na Strednej odbornej škole Armanda Fallieresa aktívne v tomto smere pracujú s koňmi.
V posledných desaťročiach môžeme pozorovať, že sa zvyšuje počet osôb s telesným aj mentálnym postihnutím. Je to pravdepodobne spôsobené nesprávnym životným štýlom súčasného človeka, pôsobením škodlivých vplyvov životného prostredia. Častejší výskyt ochorení je, samozrejme, spojený so snahou ich liečiť, alebo aspoň zlepšiť zdravotný stav a život postihnutých. Vedie to k hľadaniu stále nových spôsobov, ako chorým pomôcť. Jednu z takých, relatívne nových, možností predstavuje animoterapia.
Zviera môže byť spoločníkom (forma sociálna), napomáha pri liečbe depresie (forma emocionálna), významne kladne zvieratá pôsobia v období puberty (forma vývinová), môžu napomáhať odstraňovať komplexy (forma kompenzačná), nezastupiteľné miesto majú pri starších ľuďoch (senilita a rôzne klinické diagnózy) a nápomocné sú aj pri problémových jedincoch (forma reedukačná), pri detoxikovaných jedincoch (resocializačná forma), ale zároveň môžu aj stimulovať výkon (forma motivačná).
Mottom nášho projektu je "Čo učíme, to robíme". Chceme našich študentov nielen vzdelávať, ale aj vychovávať - človek pracujúci so zvieratami je empatický, samostatný, vytrvalý, spoľahlivý, vie ovládať svoje nálady. Študenti sa dostávajú k teoretickým poznatkom, ale priamy kontakt so zvieratami poskytuje viac, robí nás lepšími a pokornejšími. Získané zručnosti pri zážitkovom učení pri práci so zvieratami vedú k schopnostiam pomáhať slabším, chorým, znevýhodneným. Vzťah k zvieratám nepozná hranice, národnostné rozdiely ani generačné rozdiely.
CIELE PROJEKTU
- aktívny prínos nového obsahu do školského kurikula každej zapojenej školy
- prínosy inklúzie pre žiakov bez postihnutia, zvýšenie ocenenia a prijatia individuálnych rozdielov a rozmanitosti, rešpektovanie všetkých ľudí, príprava na život v dospelosti v inkluzívnej spoločnosti a príležitosti zdokonaliť sa v rôznych činnostiach ich precvičovaním a učením druhých
- aktívne zapojenie študentov do mimoškolských aktivít, zlepšenie sociálnych vzťahov, pôsobenie spolužiakov ako vzorov, lepšie výsledky, lepšia spolupráca medzi pracovníkmi školy
- ponuka diverzity - rozmanitosti aktivít na každej partnerskej škole vďaka vzájomnej výmene poznatkov a zručností
- aktívne zapojenie vyučujúcich, študentov a školskej komunity do európskeho projektu
- uskutočniť aktivity za účasti zvierat - návštevy ako motivačný, odpočinkový, výchovný prostriedok prinášajúci radosť, potešenie, spokojnosť/ terapie s účasťou zvierat -dlhodobé začlenenie zvieraťa zamerané na riešenie istého problému/ vzdelávanie za účasti zvierat - pri špecifických poruchách učenia je zviera ako motivačný prvok alebo učebná pomôcka
- rozvíjať skúsenosti projektových tímov dospelých aj študentov v spolupráci na európskom projekte
- podpora schopnosti študentov a učiteľského zboru dorozumieť sa v cudzích jazykoch, ale aj šanca opätovne priblížiť pôvodne blízke jazyky (český a slovenský) mladej generácii
- zapojení vyučujúci budú integrovať výsledky projektu do Škvp
AKTIVITY
- krátkodobé školiace akcie pre zamestnancov
- kombinované mobility žiakov v OVP
- letné tábory s využitím animalterapie
C1 – apiterapia/ krátkodobé školiace akcie pre zamestnancov
Táto aktivita bola určená UČITEĽOM z partnerských škôl (2 z Francie a 2 z Českej republiky), ktorí prejavili záujem pracovať so včelami.
Účastníci získali množstvo teoretických poznatkov, doplnených praktickými ukážkami a vlastnou praktickou činnosťou účastníkov. Celá aktivita prebiehala v špeciálnych dielňach Centra odborného vzdelávania a prípravy vo včelárstve, ktoré sú vybavené tou najmodernejšou technológiou pre prácu so včelami a včelími produktmi a bola vedená majstrami OVY pre včelárstvo a špecialistom Doc MVDr Jurajom Toporčákom, PhD
Obsahovú náplň teoretickej prípravy tvorili témy význam včely medonosnej, kasty vo včelstvách a životné cykly včely, stavba tela včely, náučný včelársky chodník, včelí úľ, nadstavok, včelí rámik, najčastejšie ochorenia včiel, dezinfekcia vo včelstve, liečenie včelstiev používaných na apiterapiu, apiterapia - dýchanie včelieho vzduchu, apidomček a apiturizmus.
Praktická príprava zahŕňala zostavenie rámika, nadstavku a celého úľa, poznať a ovládať nástroje a pomôcky, včelie produkty - rozlišovanie, spracovanie, využívanie, dlievanie vosku a výroba sviečok, základné metódy a formy apiterapie - materská kašička, peľ, propolis, úľový vzduch, včelí jed, vosk, dýchanie úľového vzduchu, potrebné zariadenia, techniky. Po zhrnutí teoretických a praktických poznatkov nasledovali prezentácie a interaktívna diskusia s vyučujúcimi a expertmi organizujúcej inštitúcie - Doc MVDr Juraj Toporčák,PhD a včelmajstrami. Boli navrhnuté okruhy slovníka odbornej slovnej zásoby potrebného k vzájomnej komunikácii v cudzích jazykoch, návrhy n a vytvorenie databázy testových úloh na overenie potrebných teoretických poznatkov a praktických úloh, účastníci sa dohodli na vytvorení prezentácie zo školiacej aktivity (použiteľnej pre žiakov pred ich aktivitou).
V rámci programu sa uskutočnila návšteva prevádzky úspešného slovenského včelára a producenta medoviny a iných včelích produktov, držiteľa svetových ocenení v Smoleniciach - Pavla Kudláča, návšteva a ukážky tradičného včelárenia na Slovensku na včelnici p Čamaja v Banskej Bystrici. Účastníci vyjadrili spokojnosť s úrovňou aktivity, zlepšili svoje zručnosti a spôsobilosti a aktívnym prínosom pre vysielajúce organizácie boli aj úle so špeciálnymi vrchnákmi a prístrojmi určenými na dýchanie úľového vzduchu, ktoré si všetci účastníci samostatne zostrojili a odniesli do svojich škôl.
C2 – inklúzia / krátkodobé školiace akcie pre zamestnancov
Túto aktivitu zastrešovala Stredná odborná škola vo Francúzsku Armanda Falliéresa v Neracu a zúčastnili sa jej 2 vyučujúci z Českej republiky a 3 účastníci zo Slovenska, pričom jedným bol sluchovo postihnutý, ktorý vysvetlil postavenie ľudí s istým handicapom v spoločnosti vychádzajúc z vlastných skúseností a vo veľmi pôsobivej vlastnej prezentácii navrhol "Desatoro pre komunikáciu s nedoslýchavým", aby pomohol nám - počujúcim.
Program aktivity bol veľmi zaujímavý - jeho obsahová náplň približovala problematiku inkluzívneho vzdelávania, integráciu, prednášky o zmene dlhodobej politickej perspektívy - zakotvenie inklúzie do vzdelávacieho systému, o nevyhnutnosti odbornej prípravy pedagogického zboru, výhody - pre zdravé dieťa, dieťa so znevýhodnením, pre rodičov, pre školu a spoločnosť, nevýhody - pre zdravé dieťa, dieťa so znevýhodnením, pre rodičov, školu a spoločnosť. Prijímajúci partner sprostredkoval aj ukážky inklúzie v praxi a ďalšie formy socializácie pomocou práce v prírode, pomocou umenia - prizvaní boli experti z rôznych inštitúcií z regiónu Akvitánia. Nasledovali vystúpenia a diskusia so žiakmi s rôznymi problémami (nevidiaca žiačka s asistentkou z prijímajúcej školy a študenti so vzdelávacími problémami - dyslexia, dysgrafia apod), otvorené rozhovory vyučujúcich s expertmi organizujúcej inštitúcie. Výstupom bolo vytvorenie prezentácie nedoslýchavého účastníka pre kolegov. Stretli sme sa aj so zástupcom Regionálnej rady Akvitánie, ktorý informoval o realizácii stavebných úprav v rámci uplatňovania zákona o prístupe handicapovaných ľudí do všetkých verejných budov na navštívenej škole v hodnote 700 000,-€. Tieto úpravy účastníci videli pri prehliadke priestorov školy a jej areálu. K takýmto stavebným úpravám došlo vo všetkých školách departmentu Lot Garonne. Účastníci navštívili Centrum pre handicapovaných v Captieux. Ciele aktivity boli splnené.
C3 – canisterapia – 1.turnus/ krátkodobé školiace akcie pre zamestnancov
Táto aktivita pre pedagógov bola organizovaná Tauferovou strednou odbornou veterinárnou školou v Českej republike a zúčastnili sa ho 2 zástupcovia z Francúzska a 2 zástupcovia zo Slovenska.
Obsahová náplň teoretickej prípravy zahŕňala základy anatómie a fyziológie psov, načrtla tému domestikácie, plemená psov a etológiu psov, ich umiestnenie a chov. Ťažiskom bola história a pojem canisterapie a rozdelenie canisterapeutických aktivít.
Obsahová náplň praktickej prípravy pokrývala ukážky výberu vhodného psa na canisterapiu, základné metódy výchovy psa pre canisterapiu a základné metódy výcviku a ukážky polohovania.
Táto časť prebiehala vo forme praktických ukážok práce psovoda so psom, nasledovali ukážky canisterapie v Domove dôchodcov.
Po zhrnutí teoretických a praktických poznatkov nasledovala interaktívna diskusia s vyučujúcimi a expertmi organizujúcej inštitúcie, účastníci navrhli okruhov slovníka odbornej slovnej zásoby potrebnej k vzájomnej komunikácii v cudzích jazykoch, dohodli sa na vytvorení databázy testových úloh na overenie potrebných teoretických poznatkov a praktických úloh, garantom bola Mgr Alena Valentová, ktorá sprostredkovala aj ukážky športovej kynológie miestneho kynologického klubu. Výstupom je vytvorenie prezentácie (použiteľnej pre študentov ako príprava pred ich aktivitou). Aktivita splnila ciele projektu a účastníci projektu vyjadrili spokojnosť s realizovaným programom, ktorý bol obohatený prehliadkou historického centra Kroměříža a botanickej záhrady.
C4- hipoterapia/ krátkodobé školiace akcie pre zamestnancov
Zhrnutie projektu:
Projekt „Naučme sa pomáhať“ je postavený na dvoch pilieroch – jedným je inklúzia (ako podpora ľudí so špeciálnymi potrebami pri všestrannom začlenení do spoločnosti) a druhým je jej realizácia s využitím zvierat. Práve prítomnosť zvierat na jednotlivých školách zapojených v projekte vytvorila toto partnerstvo. Ide o tri odborné školy z troch rôznych krajín. Koordinátorom projektu je SOŠ Pod Bánošom v Banskej Bystrici na Slovensku, ktorá sprostredkúva ozdravovanie pomocou včiel a včelích produktov, na veterinárnej škole v Kroměříži v Českej republike praktizujú canisterapiu (pozitívne pôsobenie psa na človeka) a vo Francúzsku na strednej škole v Neracu pracujú s koňmi.
Pozitívny vplyv zvierat na kvalitu ľudského života je nepopierateľný, zasahuje do oblasti zdravotnej starostlivosti, sociálnej starostlivosti a vzdelávania. Zvieratá môžu byť spoločníkom v rôznych obdobiach života človeka, môžu byť nápomocné pri problémových jedincoch, môžu stimulovať k výkonom a môžu liečiť. Študenti našich škôl sa denne stretávajú so zvieratami, to ich robí empatickými, samostatnými a vytrvalými, ale aj lepšími a pokornejšími. Vidíme, že ich zručnosti získané pri zážitkovom učení pri práci so zvierati vedú k schopnostiam pomáhať slabším, chorým, znevýhodneným. Vzťah k zvieratám nepozná hranice, ani národnostné, ani generačné rozdiely, a práve zvieratá nás spojili v tomto projekte.
V školách zapojených v projekte sú vzdelávaní žiaci s rôznymi špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami spoločne s intaktnými žiakmi. Snažíme sa im poskytnúť vzdelanie, kvalifikáciu a praktické zručnosti, ktoré im zabezpečia zamestnateľnosť, ale aj spokojnosť s vykonávanou prácou.
Každá škola je garantom v určitej oblasti pozitívneho vplyvu zvierat na ľudí a svoje zručnosti a skúsenosti si navzájom postupne sprostredkúvame, a to v niekoľkých úrovniach. V rámci projektu prebehnú aktivity , ktoré na seba obsahovo nadväzujú a sú zamerané:
- krátkodobé školiace akcie pre zamestnancov - na vyučujúcich odborných predmetov a majstrov odborného výcviku – každá škola poskytne svojim partnerom čo najviac poznatkov a zdrojov výučby, aby mohli jednotlivé druhy pozitívneho vplyvu včiel, psov a koní vyučovať a využívať.
- krátkodobé výmeny skupín žiakov – zamerané na študentov a vyučujúcich s cieľom testovať a upraviť podľa potrieb učebné materiály a overiť postupy na získanie osvedčení.
- kombinované mobility žiakov v odbornom vzdelávaní a príprave – so zameraním na overenie si získaných zručností pri reálnych aktivitách s deťmi so špeciálnymi potrebami, hendikepovanými a so staršími osamelými ľuďmi
Výsledkami projektu je rozšírenie odbornej prípravy, lepšia spolupráca pedagogického zboru, vzájomná výmena dobrej praxe medzi členmi partnerstva, pričom k nej dochádzacez vzdelávanie našich žiakov, ktorých spokojnosť a úspešnosť nám poskytne spätnú väzbu. Úspech nášho projektu presahuje rámec testovania učebných materiálov a nových postupov pri práci so zvieratami. Z dlhodobej perspektívy vidíme ako najdôležitejší výstup projektu podnietenie komplexnej zmeny postojov jednotlivcov voči znevýhodneným, slabším, voči žiakom s poruchami učenia, voči žiakom zo sociálne slabšieho prostredia. Zvieratá nepovažujú ich inakosť za rušivú, a to sa vďaka nim chceme naučiť aj my.
Aktivity v rámci projektu:
- štyri nadnárodné stretnutia
- aktivity určené vyučujúcim
- krátkodobé výmenné aktivity žiakov a vyučujúcich
- dve aktivity zamerané na poskytovanie činností so zvieratami pre hendikepovaných a starších osamelých ľudí
PRVÉ PRACOVNÉ STRETNUTIE – Slovensko, Banská Bystrica (9.9. – 11.9.2016)
V priestoroch SOŠ Pod Bánošomsa stretli koordinátorky projektu z 3 partnerských škôl: Mgr. Jana Trvalcová, SOŠ Pod Bánošom, Slovensko, Ing. Stanislava Pospíšilová z Českej republiky a Mgr Marthé Geoffroy z Francúzska. Na VIII. Celonárodnej včelárskej výstave predstavili náš projekt vedeniu VÚC Banskobystrického kraja, zástupcom Ministerstva pôdohospodárstva SR, SZV a ostatným zahraničným i domácim hosťom a širokej verejnosti, ktorí sa národnej výstavy zúčastnili. Po slávnostnom otvorení a prezentácii cieľov projektu nasledovali pracovné stretnutia, zamerané na riešenie praktických otázok spojených s realizáciou projektových aktivít. Veríme, že tento projekt bude pre všetkých partnerov obrovským prínosom.
1. NADNÁRODNÉ STRETNUTIE, Slovensko, Banská Bystrica ( január 2017)
2. NADNÁRODNÉ STRETNUTIE, Česká republika, Kroměříž ( 2017)
3. NADNÁRODNÉ STRETNUTIE, Francúzsko, Nerac
4. NADNÁRODNÉ STRETNUTIE, Slovensko, Banská Bystrica
Aktivity určené vyučujúcim:
C1 – APITERAPIA, Slovensko, Banská Bystrica (19.2. – 25.2.2017)
C2 – INKLUZÍVNE VZDELÁVANIE, Francúzsko, Nerac
C3- CANISTERAPIA 1. úroveň, Česká republika, Kroměříž (6.5. – 12.5.2017)
C4 – HIPOTERAPIA - Francúzsko, Nerac
C5 – CANISTERAPIA 2.úroveň – Česká republika, Kroměříž (5.6. – 11.6.2017)
Aktivity určené žiakom a vyučujúcim:
C6 – APITERAPIA, Slovensko, Banská Bystrica
C7 – CANISTERAPIA, Česká republika, Kroměříž
C8 – HIPOTERAPIA, Francúzsko, Nerac
Praktické ukážky:
C9 – Slovensko, Banská Bystrica
C10 – Česká republika, Kroměříž
C10 ČESKÁ REPUBLIKA - CANISTERAPIA A HIPOTERAPIA
V júli 2018 prebehla kombinovaná mobilita študentov v OVP . Organizátorom aktivity bola Tauferova SOŠ veterinárna a účastníkmi boli študenti a pedagógovia zo SOŠ v Banskej Bystrici, SK a SOŠ Nerac, FR.
Obsahová náplň mobility bola pripravená počas virtuálnej časti pred samotnou fyzickou mobilitou prostredníctvom videokonferencie vybraných účastníkov s organizátormi. Počas virtuálnej časti sme zhrnuli teoretické poznatky o histórii a realizácii canisterapie a hipoterapie na ktoré sa mobilita zameriavala. Pedagógovia, ktorí boli sprevádzajúcimi osobami, pracovali s metodickými materiálmi o canisterapii a aktivitách vykonávaných s koňom a hipoterapii počas virtuálnej časti mobility. Tieto materiály boli výsledkom práce účastníkov vzdelávacích a školiacich aktivít C3, C4 a C5.
Počas fyzickej časti mobility boli realizované praktické canisterapeutické a hipoterapeutické aktivity v modelových situáciách medzi samotnými účastníkmi zo SK a FR. Účastníkom mobility bol aj 1 žiak so špeciálnymi potrebami. Nasledovali canisterapeutické aktivity s deťmi zo ZŠ a MŠ v Kromeríži pre deti s postihnutím a hipoterapia priamo v areále Tauferovej SOŠ na vonkajšej jazdiarni. Škola má certifikované 2 kone na vykonávanie týchto aktivít a certifikovanú učiteľku, ktorá vedie hipoterapeutický krúžok, ktorého členovia realizujú aktivity s koňmi pre záujemcov, prevažne deti zo spomenutej školy pre postihnutých. Účastníci projektu asistovali pri realizácii canisterapie a hipoterapie pre hendikepované deti z partnerskej ZŠ a MŠ a obyvateľov miestnej komunity. Ďalšou činnosťou bolo dopĺňanie slovníka odbornej slovnej zásoby pre animoterapie, účasť na 5.ročníku Memoriálu MVDr Blanky Miholové, ktorý Tauferova škola organizovala pre prvé až tretie ročníky vlastných študentov. Účastníci projektu vytvorili vlastné súťažné družstvo, ktoré získalo 3.miesto, ostatní účastníci pomáhali na stanovištiach s priebehom súťaže. Program bol doplnený aj športovými aktivitami, poznávaním krás Kromeríža a jeho arcibiskupských záhrad, táborákom pre účastníkov a žiakov školy.
Po absolvovaní teoretickej a praktickej prípravy nasledovalo testovanie, praktické skúšky a odovzdávanie certifikátov.
C9 SLOVENSKO - kombinovaná mobilita žiakov v OVP bola zrealizovaná v Banskej Bystrici počas 10 dní v septembri 2018 pre účastníkov z ČR a FR (5 študentov a 2 pedagógovia z každej krajiny, celkom 14 účastníkov)
V prvej virtuálnej fáze absolvovali účastníci teoretickú prípravu formou videokonferencie o včelárstve, včele medonosnej, stavbe úľa, včelárskej sezóne, chorobách a škodcoch včiel, ktorú viedli majstri odborného výcviku vo včelárstve za pomoci vyučujúcich ANJ, nakoľko bol potrebný preklad do angličtiny.
V druhej fáze mobility pri fyzickej realizácii absolvovali účastníci prehliadku školy a centra mesta, turistický výlet do Španej doliny s aktivitami s koňmi na Šachtičkách. Program bol náročný, účastníci boli rozdelení do 3 tímov náhodným losovaním. Každý tím mal svoje farebné označenie (tričká) podľa typu terapie- žltá apiterapia, zelená hipoterapia a oranžová canisterapia. Každý tím mal svojho asistenta z radov študentov SOŠ v BB. Tým, že boli tímy národnostne zmiešané a doplnené o slovenských študentov, ktorí boli účastníkmi predchádzajúcich mobilít, podporili sme komunikáciu v angličtine a došlo k väčšiemu zblíženiu medzi účastníkmi. Asistentmi boli študenti cudzinci, kazašského pôvodu, čo bola ďalšia pridaná hodnota tejto aktivity. Každý tím mal naplánovaný vlastný program, striedali sa v aktivitách na pripravených stanovištiach. Okrem canisterapie (na SOŠ v BB už mali certifikované psy a canisterapeuta- pedagóga), hipoterapie ( zakúpili sme 2 kone haflingy so zámerom poskytovať aktivity s koňmi ) a apiterapie v apidomčeku, dýchanie včelieho vzduchu vo včelíne a aktivity vo včelárskom apartmáne, kde sa poskytuje detoxikačná medová masáž, voskové zábaly a ošetrenia voskovými sviečkami , sme účastníkom ponúkli aktivity s dravými vtákmi, exotickými a malými spoločenskými zvieratami (ryby, hady, škorpióny, pavúky, jaštery, vtáky, činčily), čo sú ďalšie formy animoterapie.
Náplňou mobility bola výroba sviečok, pečenie a zdobenie perníkov, štrúdlí, vypracovanie návrhu na týždenný denný tábor cez prázdniny pre účastníkov vo veku od 5 – 15 rokov spojený s animoterapiou a doplnený o zábavné súťaže a relaxačné aktivity, dopĺňanie slovníkov odbornej slovnej zásoby pre jednotlivé terapie, návrhy na nástenné mapy pre prípravu na terapie.
Získané zručnosti z rôznych druhov animoterapií účastnici deklarovali počas Národnej včelárskej výstavy, kde boli asistentmi pri jednotlivých terapiách, ktoré boli poskytované návštevníkom celoslovenskej včelárskej výstavy (3000návštevníkov, rodičia s deťmi), pozvali sme deti z 3 materských škôlok v blízkosti SOŠ Pod Bánošom a tie prechádzali cez jednotlivé pripravené stanovištia , kde účastníci projektu poskytovali rôzne animoterapeutické aktivity so psami, včelami a koňmi.
Na záver mobility vypĺňali účastníci dotazníky a obdržali certifikáty.
C8 FRANCÚZSKO - HIPOTERAPIA
V apríli 2018 sa 6 študentov a 2 pedagógovia zo SOŠ Pod Bánošom a ten istý počet študentov a pedagógov z Tauferovej SOŠ veterinárnej v Kromeriži zúčastnilo kombinovanej mobility žiakov v OVP vo Francúzsku v školskom jazdeckom centre. Účastníci boli objektom i subjektom, absolvovali teoretickú prípravu spolu s francúzskymi študentmi, praktické hodiny pri koňoch v školskom areále, ale aj boli zapojení do praktickej hipoterapie s mentálne postihnutými deťmi na Hantayou Ferme Equestre. Obsahová náplň teoretickej prípravy bola zameraná na:1. Základy anatómie a fyziológie koní, 2. Plemená koní, 3. Umiestnenie a chov koní - praktické ukážky, 4. Základy zásad výživy a kŕmenia, 5. Starostlivosť a zásady hygieny koní; Obsahová náplň praktickej prípravy:1. Výber vhodného koňa na hipoterapiu, 2. Stručne základné metódy výchovy a výcviku, 3. Príprava zvieraťa pred liečivým pôsobením, 4. Ukážky rôznych typov a metód hipoterapie, 5. Relaxačné činnosti so zvieraťom po liečivom pôsobení. Účastníci absolvovali teoretickú prípravu a praktickú činnosť s koníkmi medzi sebou a s mentálne postihnutými deťmi na Hantayo, čo bolo veľmi silným zážitkom. Počas víkendu sa jazdecké kluby venujú platiacim klientom, a tak slovenskí a českí účastníci navštívili rodiny francúzskych študentov. Po absolvovaní teoretickej a praktickej prípravy, nasledovalo testovanie a udelenie osvedčenia "Asistent aktivít vykonávaných s koňmi" . Po zrealizovaní mobility vo Francúzsku sa uskutočnila videokonferencia medzi všetkými účastníkmi, počas ktorej vytvorili medzinárodný slovník odbornej slovnej zásoby pre hipoterapiu.
C7 ČESKÁ REPUBLIKA – CANISTERAPIA – kombinovaná mobilita, prebehla v marci 2018, virtuálna časť bola vedená koordinátormi škôl prostredníctvom videokonferencie Skype medzi vybranými účastníkmi zo SOŠ v Banskej Bystrici a SOŠ v Neracu (6 študentov a 2 pedagógovia z každej školy) a pedagógmi – canisterapeutmi z Tauferovej strednej veterinárnej školy v Kroměříži. Študenti sa prostredníctvom prezentácie p. uč Valentovej oboznámili s históriou , súčasnosťou a pravidlami prípravy canisterapeuta a jeho psa. Počas fyzickej časti mobility sa účastníci osobne zoznámili aj s psíkmi, ktorí canisterapiu vykonávajú. Okrem teoretických poznatkov s obsahovou náplňou: 1. Základy anatómie a fyziológie psov 2. Domestikácia a plemená psov 3. Etológia psov 4. Umiestnenie a chov psov a výživa psov a ich špeciálnej príprave na canisterapiu, absolvovali praktickú prípravu: 1. Výber vhodného psa na canisterapiu 2. Základné metódy výchovy 3. Základné metódy výcviku 4. Príprava zvieraťa pred liečivým pôsobením 5. Ukážky rôznych typov a metód canisterapie, nácvik polohovania 6. Relaxačné činnosti so zvieraťom po liečivom pôsobení, spôsoby podávania maškŕt. V Materskej a Základnej škole pre mentálne a telesne postihnuté deti v Kroměříži účastníci asistovali pri realizácii canisterapie, videli aj iné druhy terapií pre znevýhodnené deti (muzikoterapiu, sneeze ap). Po návšteve psieho útulku a hotela pre psy nasledoval test a praktické skúšky so zapožičanými psíkmi. Riaditeľka Tauferovej strednej odbornej veterinárnej školy slávnostne odovzdala účastníkom certifikáty o absolvovaní mobility a certifikáty „Asistent canisterapie“
C6 SLOVENSKO – APITERAPIA – kombinovaná mobilita, prvé virtuálne stretnutia sa uskutočnili prostredníctvom nástroja SKYPE týždeň pred fyzickou mobilitou na Slovensku. Počas 2 dní sa navzájom počas videokonferencie zoznámili členovia včelárskeho krúžku z Tauferovej strednej veterinárnej školy v Kroměříži, vedení pedagógmi účastníkmi aktivity C1 a študenti zo strednej školy v Neracu, ktorí boli včelárskymi nováčikmi, len 1 z nich pochádzal z včelárskej rodiny. Včelárski majstri zo SOŠ v Banskej Bystrici predstavili obsahovú náplň teoretickej prípravy:1. Význam včely medonosnej 2. Životné cykly včely 3. Stavba tela včely 4. Včelí úľ, nadstavok, včelí rámik. Ďalšia teoretická a praktická príprava prebiehala počas fyzickej mobility po príchode účastníkov na Slovensko v decembri 2017 v tomto rozsahu:1. Zostavenie rámika, nadstavku a celého úľa 2. Používané nástroje a pomôcky 3. Včelie produkty - rozlišovanie, spracovanie, využívanie 4. Odlievanie vosku a výroba sviečok 5. Základné metódy a formy apiterapie - materská kašička, peľ, propolis, úľový vzduch 6. Apidomček, dýchanie úľového vzduchu, potrebné zariadenia, techniky detoxikačnej medovej masáže, voskového zábalu, používanie voskových sviečok. Takmer všetci účastníci zvládli aj realizáciu apiterapie včelím jedom prostredníctvom priameho pichnutia včelou bez jej usmrtenia. Doplnili medzinárodný slovník apiterapie. Účastníci boli objektom i subjektom, testovali učebné materiály a postupy. Po absolvovaní náročnej teoretickej a praktickej prípravy, nasledovalo testovanie, praktické skúšky a udelenie osvedčenia "Asistent apiterapie".
EURÓPSKE CESTY K ROZVOJU SLOVENSKÉHO VIDIEKA
EURÓPSKE CESTY K ROZVOJU SLOVENSKÉHO VIDIEKA
Realizácia: 1.6.2016 - 31.5.2018
Typ projektu: KA 102 Odborné vzdelávanie a príprava
Partneri: SK-IT-FR-CZ
Zhrnutie projektu:
Hlavný cieľ je ukrytý v názve projektu -ide o hľadanie nových ciest ako pomôcť rozvíjať náš vidiek.
Cieľovými skupinami sú študenti a učni vo veku od 15 – 19 rokov, učitelia odborných predmetov a majstri odborného výcviku vo včelárstve. Účastníci projektu absolvujú krátkodobé dvojtýždňové stáže a učitelia 5 a 7-dňové výučbové pobyty a hospitácie.
V rámci projektových aktivít študenti zlepšujú svoje zručnosti a kompetencie, ktoré potrebujú priposkytovaní služieb na vidieku. Projekt sa sústreďuje na prenos inovácií a užitočných riešení v oblasti agroturistiky a apituristiky, na získavanie reálnych zručností ako prilákať turistov a poskytovať služby vo vidieckom cestovnom ruchu smerom na krajiny eurozóny.
Projekt zvyšuje aj záujem o cudzie jazyky a posilňuje komunikačné zručnosti v anglickom, českom, francúzskom a talianskom jazyku, ako aj adaptáciu účastníkov na rôzne kultúrne a spoločenské prostredia.
Dlhodobým prínosom je rozvoj úspešnej spolupráce so získanými partnermi, zjednocovanie výstupov vzdelávania a odbornej prípravy, aby bolo aj nami poskytované vzdelanie uznávané budúcimi zamestnávateľmi v celej EÚ.
Aktivity:
FRANCÚZSKO, Nerac – včelmajstri (20. – 26.11.2016)
V celej Európe je len niekoľko krajín, kde sa nachádzajú stredné školy so včelárskym zameraním, a tak považujeme za obrovskú príležitosť možnosť výmeny skúseností a zručností medzi študentmi a zamestnancami našej školy a Strednej odbornej školy v Neracu vo Francúzsku.
Ako prví sa odborného pobytu na škole vo francúzskej Akvitánii zúčastnili naši štyria „včelmajstri“ – Radovan Harčarufka, Jaroslav Pásler, Marek Peniak, Richard Šníder. Vzájomnú komunikáciu slovenských a francúzskych včelárov zabezpečoval Benjamín Šimko.
Bez včiel je život na našej planéte ohrozený a žiaľ, včely majú mnoho nepriateľov. V súčasnosti k nim pribudol Ázijský sršeň, ktorý sa do Európy dostal v kontajneroch s tovarom z Ázie. Tento agresívny druh likviduje včelstvá v južných krajinách Európy (Taliansko, Francúzsko, Nemecko) a každý rok sa posúva o 100 km severnejšie. Napáda včelstvá na našej partnerskej škole v Neracu, a tí nás vyzvali k pomoci a spolupráci. Cieľom stáže našich majstrovv odbore včelár bolo na vlastné oči a ušisa dozvedieť čo najviac o tejto aktuálnej hrozbe. Samozrejme si pri stretnutiach s francúzskymi včelármi a spracovateľmi medu vymieňali skúsenosti v boji proti škodcom včiel, ale aj spôsoby využitia včiel a včelích produktov na liečivé účely. Dvaja včelmajstri prenieslipoznatky a skúsenosti v rámci výučbového pobytu na partnerskej škole v Neracu so zameraním na ošetrovanie včelstiev v priebehu včelárskeho roka a spracovanie vlastného vosku a výrobu medzistienok. Ďalší dvaja majstri včelárstva absolvovali na nerackej strednej škole hospitácie nasmerované na témy o metodike starostlivosti o včelstvá vo Francúzsku a boji proti inváznemu druhu hmyzu Vespa Velutina. V rámci bohatého programu sa účastníci stretli s primátorom mesta Nerac, absolvovali prehliadku včelstiev v areáli školy, na družstve pestovateľov vína v Guezevideli prelínanie biodiverzity a včelárenia v praxi, navštívili Ballot Flurin spoločnosť, zameranú na holistické metódy včelárenia a apiterapiu, ďalej rodinnú firmu zmenenú na modernú spoločnosť Michaud v Gan, ktorá sa zameriava na kontrolu kvality medov a ich spracovanie. Ukážky praktického včelárenia a podnikania so včelími produktmi zaujali u svojráznehoLoica Saint Marca v Marmande. Hoci išlo o krátkodobú stáž, veríme, že bola začiatkom plodnej spolupráce. Po návrate zrealizovali výstavu najzaujímavejších fotografií v priestoroch školy.
FRANCÚZSKO, Nerac – študenti odboru manažment regionálneho cestovného ruchu (20.11. – 03.12.2016)
So včelárskou tematikou súvisela aj mobilita našich študentov odboru manažment regionálneho cestovného ruchu, ktorí svoj záujem sústredili na relaxačné a liečivé účinky dýchania včelieho vzduchu priamo z úľov a liečebné pobyty ľudí v apidomčeku, prostredníctvom „spania na úľoch“. Na strednej odbornej škole v Neracu získali poznatky o systéme a spôsobe prípravy študentov vo Francúzsku, zúčastnili sa bežného vyučovania na škole, vystupovali s vlastnými prezentáciami o Slovensku, Banskej Bystrici, našej škole a o včelárení na hodinách anglického jazyka, bývali na internáte priamo so svojimi francúzskymi rovesníkmi. V rámci bohatého programu navštívili viacero malých podnikov a prevádzok na francúzskom vidieku, aby spoznali organizovanie a fungovanie regionálneho cestovného ruchu v Akvitánii. Spolu s francúzskymi študentmi spoznali zblízka fungovaniezariadení vidieckeho ruchu založených na tradíciách prenášaných z generácie na generáciu. Na ďalšej Strednej poľnohospodárskej škole v Ricle videli ukážky boja proti škodcom včiel a typy úľov používaných vo Francúzsku, na stretnutiach s profesionálnymi včelármi (Marco, Flurin) a veľkovčelármi (Michaud) videli výhody investície do zakúpenia moderného špičkového prístroja na okamžité overenie vlastnosti medov a ich znečistenia, možnosti podnikania, spolufinancovanie neziskových aktivít včelárov na podporu predaja včelích produktov, apiterapiu, výživu a kozmetiku z včelích produktov. Víkendy strávili účastníci v rodinách francúzskych študentov, spoznávali francúzsku kuchyňu, blízke okolie a život na francúzskom vidieku. V rámci praktických ukážok poskytovania služieb v rámci regionálneho cestovného ruchu navštívili účastníci farmárske usadlosti s reštauráciou a možnosťami hrať golf, prípadne sa venovať turistike, ale aj ponúkajúce tradičné kozie syry z vlastného chovu kôz, pestovanie a vyhľadávanie hľuzovky. V rámci európskej sekcie prebehol aj športový duel medzi slovenskými a francúzskymi študentmi. Študenti každý deň informovali o svojich poznávacích aktivitách a vzrušujúcich zážitkoch na facebookovej stránke našej školy. Svoje poznatky a skúsenosti spracovali prostredníctvom PowerPointových prezentácií s ktorými vystúpili na otváracom ceremoniáli nášho ďalšieho projektu pred vyučujúcimi, študentmi našej školy aj návštevníkmi z Francúzska a Českej republiky. Ak to vo vás vzbudilo zvedavosť, navštívte nás na SOŠ Pod Bánošom v Banskej Bystrici a priamo od účastníkov stáží sa dozviete viac. Tešíme sa na Vás!
TALIANSKO, Spoleto – študenti odboru podnikateľ pre rozvoj vidieka (23.4. – 7.5.2017)
Tejto 14-dňovej mobility sa zúčastnili títo vybraní študenti Jakub Majchút, Lucia Hudecová, Viktória Bošeľová, Monika Večerková, Adam Proksa, Matej Mikulina, Dávid Šifra a Viktória Putnoková.
Navštívili sme región Umbria v strede Talianska a jeho centrum čarovné mesto Spoleto. V rámci stáže študenti absolvovaliniekoľko odborných prednášok o ekopoľnohospodárstve v Taliansku, o značke bioprodukt a jej uplatnení na trhu v Taliansku a Európe, prednášku spojenú s praktickými návodmi a ukážkami fungovania vidieckych zariadení pre agroturistiku pre domácu aj zahraničnú klientelu a využívanie internetových portálov pre zaistenie turistickej návštevnosti. V rodinnom podniku Antico Frantoio Carletti sme sa oboznámili s manažmentom a marketingom úspešnej rodinnej firmy, založenej na kvalitnej malovýrobe podloženej tradíciami a množstve aktivít spojených s agroturistikou – kone, tradičné ubytovanie, hľuzovka, chov včiel a výroba včelích produktov. Didakticky pôsobili návštevy miestnych fariem, ktoré museli zmeniť svoje zameranie a prispôsobiť ho súčasným potrebám, aby mohli prežiť na vidieku, napr pestovanie tabaku zmenili na pestovanie obilnín, zeleniny, strukovín, chov hovädzieho dobytka, získavajú energiu z alternatívnych zdrojov, spracúvajú biomasu a produkujú elektrickú energiu, zachytávajú dažďovú vodu a budujú drenážne systémy na odvodňovanie. V oblasti Norcia, v minulosti zasiahnutej zemetrasením, sme navštívili kráľa včiel Il Massaro a dozvedeli sme sa o poskytovaní služieb opeľovania za finančnú náhradu, didaktickej práci s deťmi, mládežou a kurzoch pre záujemcov o včelárenie.
Samotnému stážovaniu na prevádzkach agroturistiky predchádzalo poučenie o bezpečnosti pri práci, oboznámenie sa s priestormi a činnosťami v jednotlivých priestoroch, účastníci sa zapojili do prípravných jarných prác, pričom získavali poznatky o využívaní priaznivých vplyvov niektorých rastlín a bylín v ekologickom poľnohospodárstve namiesto používania pesticídov.
Vo voľnom čase účastníci projektu navštívili Rím a Marmorské vodopády, spoznávali prírodné krásy, kultúru a históriu Spoleta jeho blízkeho okolia. O všetkých aktivitách informovali denne na facebookovskej stránke školy, poznatky a skúsenosti spracovali prostredníctvom PowerPointových prezentácií, aby sa s nimi mohli podeliť so svojimi spolužiakmi a vyučujúcimi, pripravovali materiály na záložku projektov na Erasmus+ window na web stránke školy. Zlepšenie svojich jazykovýcha komunikačných zručností v neznámom prostredí a v cudzom jazyku zužitkovalipri vytváraní Krátkeho slovníka najpoužívanejších fráz a odborných termínov, viedli si podrobný denník a fotodokumentáciu z jednotlivých aktivít. V príjemnej priateľskej atmosfére prebehlo záverečné slávnostné vyhodnotenie a odovzdávanie certifikátov a osobných hodnoteníza prítomnosti našich partnerov a ukončené bolo skvelým obedom, menu bolo tvorené vynikajúcimi jedlami typickými pre taliansku kuchyňu.
Podnikanie na vidieku potrebuje nápady
Podnikanie na vidieku potrebuje nápady 2015-1-SK01-KA 102-008701"
Opis projektu
Prešlo už u nás štrvťstoročie po politických zmenách, to je jedna generácia. No na vidieku je málo spokojných ľudí. Ale aj ľudia na vidieku chcú žiť dôstojne, živiť sa vlastnou prácou. My sa na našej škole snažíme pomáhať mladým ľuďom so záujmom o život na vidieku. Ciľovou skupinou projektu sú študenti odboru podnikateľ pre rozvoj vidieka.
Hlavným cieľom projektu je:
- zlepšiť úroveň kompetencií a zručnosti našich študentov s ohľadom na ich uplatnenie na trhu práce, a to prepojením reoretického vzdelávania a odbornej prípravy s reálnym svetom práce. Študenti sa oboznámia s poľnohospodárstvom a podnikaním v poľnohospodárstve a agroturistike v Taliansku, jednej z krajín EÚ. Podstatou je spoznať marketing, mažment a riadenie úspešne fungujúcich prevádzok agroturizmu a súkromných fariem. Chceme navštíviť odborné školy, aby sme získali prehľad o talianskom systéme výučby odborných predmetov týkajúcich sa vidieka, cestovného ruchu, domácej talianskej kuchyne, ale aj starostlivosti o hospodárske zvieratá, mechanizácie výroby a pestovania rastlín.
- Navštíviť aj súkromné poľnohospodárske farmy a malovýrobcov, zameraných na malovýrobu podloženú tradíciami, prenášanými z generácie na generáciu. Pôjde o didaktické návštevy, ktoré budú pre našich študentov motivácioíu a studňou nápadov a návodov v spôsoboch podnikania, získavania, spracovania a predaja produktov ba vidieku. Ťažiskom bude stážovanie študentov na miestnych farmách a zariadeniach agroturizmu, pretože študenti potrebujú zlepšiť odborné poznatky a konforntovať ich z praxou, kde dlhšie funguje.
- Ďalším cieľom je vytvoriť v študentoch povedomie potreby celoživotného vzdelávania a ukázať možnosti zvyšovania kvalifikácie prostredníctvom využívania nástrojov EÚ.
- Nie zanedbateľným cieľom je aj zlepšenie výučby a učenia sa jazykov a podporenie jazykovej rozmanitosti a medzikultúrneho povedomia.
Projekt sa realizuje v 2 turnusoch.
1. turnus - 18.10. - 7.11.2015
Stáž prebieha v Umbrii, stredné Taliansko, v meste Spoléto.
Prvý týždeň študenti absolvovali didaktické návštevy škôl podobného typu ako je naša, aby mohli porovnať systém a spôsob prípravy študentov v Taliansku. Ďalšie 2 týždne nasledovala odborná stáž na didaktických agroturistických a ekologických farmách v Umbrii.
Erasmusplus: 1. turnus: 18.10. – 07.11.2015
18.10.2015
Odlietali sme z bratislavského letiska a zažili sme 30-minútové meškanie lietadla. Viete, že aj lietadlá meškajú? My už vieme. V zdraví sme prežili let do Ríma a odtiaľ cestu autobusom do Spoleta. Ubytovaní sme boli v hoteli s príznačným názvom Európa.
TOPKA dňa:
- Adamkov ružový kufor
- Ručná brzda v lietadle
19.10.2015
Po komfortných raňajkách o 9,00 sme navštívili jednu z najväčších škôl v regióne Strednú školu ALBERGHIERO v Spolete, ktorá má 4 študijné odbory: kuchár, čašník, recepčné služby a agroturistika. Prvé dva roky je štúdium zamerané všeobecne a od 3. ročníka si študenti vyberajú špecializáciu podľa vlastného záujmu.
Poobede sme navštívili rodinnú farmu FELIZIANI – OLIVOVÝ MLYN. Už piata generácia vlastníkov, ktorí vyrábajú olivový olej pre pestovateľov olív z tohto regiónu. Ich ročná produkcia je 20 t oleja, svojho vlastného a potom pre ostatných pestovateľov podľa úrody. Zo 100 kg olív sa vyprodukuje 13 kg oleja. Svoj olivový olej predajú v rámci „KILOMETER ZERRO“.
Kontakt: www.feliziani.it
TOPKA dňa:
- Vrátnička = „vyhadzovačka“ na strednej škole, keď neovládaš jazyk – čakaj komplikácie
- Zoznamovací večierok – kaderníčky zo Žiaru
20.10.2015
Nezabudnuteľná ochutnávka červených a bielych vín v rodinnej firme ARNALDOCAPRAI. Nakoľko máme všetci 18, tak sme si vychutnali aj zabudnutú odrodu SAGRANTINO, ktorú táto rodina, ktorá sa mimochodom venuje výrobe textilu, pozdvihla z prachu a zabudnutia a teraz toto víno predáva do celého sveta, a nielen toto víno, ale aj mnoho iných.
V priamom prenose - Ružové komando v akcii
Poobede sme si užívali na didaktickej farme AGRI LEISURE TIMEAntoniaLattanziho. Videli sme mnoho možností a neočakávaných nápadov a aktivít, ktoré je možné poskytovať záujemcom o pobyt na vidieku, a to od plážového volejbalu a bazéna, cez zvieratká – koníky, ovce, hovädzí dobytok, poníky, zajace, sliepky, po pestovanie rôznych rastlín a liečivých bylín a následné spracovanie poľnohospodárskych plodín, výrobu ozdobných darčekových predmetov, až po „počúvanie ticha“ v lesíku. Zabezpečili sme nadviazanie kontaktov s podobnou farmou na Slovensku „Marekov dvor“, kde naši študenti absolvujú týždňovú súvislú prax.
Kontakt: www.agrileisuretime.com
TOPKA dňa:
- Večerná „parkovica“ aliasmultilaguage
21.10.2015
V prednáškovej sále VillyRedenty sme strávili poučné hodiny v debatách s p.ThomasomCoricelim na tému eko-poľnohospodárstva a využívania európskych fondov na podporu poľnohospodárov. Chvíľami bolo naozaj horúco, napriek nízkej teplote v miestnosti, a to najmä vtedy, keď naši študenti hovorili o situácii v slovenskom poľnohospodárstve a podpore zo strany štátu a prideľovaní grantov EÚ. Tento Talian švajčiarskeho pôvodu nás naozaj zaujal svojimi poznatkami a skúsenosťami.
Po zaujímavej prednáške nasledovala zaujímavá realita, a to návšteva BIOFarmy pána ThomasaCoriceliho. Bližšie sme sa zoznámili s jeho verným psom a široko-ďaleko známou dvojicou – kohút a sliepka – ktorá obýva olivovník a hlasným spevom začína každý deň, na „potešenie“ domácich aj hostí, ubytovaných na farme. Aj tu sa nám podarilo degustovať práve rodiace sa víno. Pochopili sme, že trpezlivosť ruže prináša a treba počkať, kým vínko dozrie.
TOPKA dňa:
- Slepačí manželský pár na strome
22.10.2015
RÍM – RÍM – RÍM
Cestovanie vlakom v Taliansku je veľmi pohodlné, vlaky sú komfortné a čisté.Takže do Ríma sme šli vláčikom, počasie bolo príjemné a Rím bol úchvatný. O tomto meste je ťažko hovoriť, treba ho vidieť, cítiť, ochutnať. Celodenný výlet bol síce únavný, ale to sme zistili až večer po návrate. Za jeden deň si Rím nepozriete !!! Nám sa to nepodarilo, ale aj to málo čo sme stihli, potešilo naše srdiečka. Dokonca aj chlapci to prežili v nemom úžase.
23.10. 2015
Bol to piatok s veľkým P, pretože sme si pozreli farmy, na ktorých budeme tráviť nasledujúce dva týždne. Zoznámili sme sa s domácimi a ich zamestnancami, pochutili sme si na pravej domácej pizze a voňavej káve a rozdelili sa podľa záujmov do pracovných skupín na stáže.
TOPKA dňa:
- Jazda s „Agrom“, šoférovať v Taliansku je umenie !!!
24.10.2015
Obhliadka historického centra Spoleta, malé nákupy, zmrzlinka, magnetky a pohľadnice
25.10.2015
Návšteva historického klenotu – v Orviete, z takej krásy prechádza zrak!
26.10. – 6.11.2015
Stážovanie na vybraných farmách
31.10.2015
Celodenný výlet do Assisi, opäť veľmi pohodlným vlakom a autobusom do pôsobiska sv. Františka. Mali sme šťastie na počasie aj na ľudí. Každý kameň má svoju históriu...
No a večer bol Halloween
Sme pripravení na všetko...
6.11.2015
Slávnostná galavečera s farmármi a zástupcami hosťujúcej organizácie Azzura v predvečer ukončenia stáže, bola naozaj „gala“ a obsahovala všetky kulinárske poklady Talianska.
7.11.2015
A opäť bratislavské letisko. Domov – sladký domov
PS: Aj ružový kufor sa šťastne vrátil, ale tiež „pribral“ - ako my. Že by to bolo talianskou stravou?
Projekt: „PODNIKANIE NA VIDIEKU POTREBUJE NÁPADY“
II. termín: 30.03. – 19.04.2016
30.03. streda
Hneď po Veľkej noci sa skupina mladých šikovných študentov SOŠ Pod Bánošom vydala na cestu žltým busom a letecky z Banskej Bystrice tam, kam vedú všetky cesty – do Ríma. Napriek problémom v doprave a meškaniu sme sa šťastne dostali až do cieľa našej cesty – do mesta Spoleto. Zvládli sme aj prvú prehliadku mesta.
31.03. štvrtok
Pobyt sa začal stretnutím so študentmi najväčšej strednej odbornej školy Alberghiero, na ktorej sa oboznámili so systémom vzdelávania na stredných odborných školách v Taliansku. Deň pokračoval návštevou olivového mlyna patriaceho už piatej generácii rodiny Felliziani, ktorá bola spojená s ochutnávkou čerstvého oleja. Študenti sa bližšie zoznámili s procesom zberu a spracovania lisovania za studena, spôsobmi degustácie, s ďalšími výrobkami s použitím olivového oleja, pričom bol dôraz kladený na dodržiavanie tradícií prenášaných z generácie na generáciu. Študenti sa zaujímali o používanie chemických prostriedkov pri ochrane olivovníkov pred škodcami. Hlavnou témou bol spôsob predaja výsledných produktov prostredníctvom predaja „ Kilometer Zero“.
01.04. piatok
Návšteva agroturistickej farmy Tommasa Coricelliho vyplnila doobedňajší program. Tento farmár využil budovu starého rodičovského domu a s minimálnymi stavebnými úpravami a pôvodným zariadením ju ponúka ako produkt pre mladé rodiny, študentov a klientov, ktorí chcú ochutnať život starých otcov. Pre nás bolo prekvapením, aký veľký záujem bol takýto spôsob trávenia voľného času. Azienda Agraria, ktorú tvorí hlavná budova a niekoľko chatiek moderne zariadených, bazén a ihriská poskytujú služby náročným návštevníkom vidieka. Mohli sme vidieť, že vidiek navštevujú ľudia s rôznymi potrebami a šikovný podnikateľ sa im musí prispôsobiť. Poobedný program bol veľmi príjemný – bola to návšteva rodinného vinárstva Arnaldo Caprai, ktoré znovu dostalo do povedomia zabudnutú odrodu vína Sagrantino. Nevynechali sme ani ochutnávku vín, ktoré produkujú. Čerešničkou na torte bola návšteva malebného mestečka s prekrásnym výhľadom na okolitú krajinu Montefalco.
02.04. sobota
Lahodná pizza Bianco nás privítala na didaktickej farme Agri Leisure Time, ktorá patrí Antoniovi Lattanzi a jeho rodine. Pestrý a zaujímavý výklad sprevádzal prehliadku farmy, jej zvieracích obyvateľov, špeciálnych učební pre organizovanie škôl v prírode, prázdninových a dovolenkových pobytov. Nechýbal bazén a obrovské ihriská na plážový volejbal, ktoré túto farmu odlišujú od okolitých. Ďalším unikátom bola prírodná dráha North Walking, vybudovaná za pomoci európskych fondov. Poobede sme absolvovali podnetnú prednášku o ekologickom poľnohospodárstve v prednáškovej miestnosti Vily Redenty. Prednášajúcim bol Tommaso Coricelli a jeho prednáška bola doplnená fotodokumentáciou a zaujímavými faktami z jeho vlastnej ekofarmy. Doplnili sme si poznatky o spôsobe ako malovýrobcovia na vidieku predávajú svoje výrobky v rámci Kilometra Zero i za jeho hranice.
03.04. nedeľa
Napriek pohnutej situácii v Európe v súvislosti s teroristickými útokmi sme sa odvážne vybrali do Ríma. Privítal nás krásnym počasím, očaril pamiatkami, láskavými ľuďmi,
chutnými croassantami a voňavou kávou. Rím treba jednoducho vidieť na vlastné oči.
04. 04. – 19.04. 2016
Nasledujúce týždne boli naplnené praktickými odbornými činnosťami na ekologickej farme Tommasa Coricelliho, návštevami miestnych trhov s lokálnymi výrobkami (ovocie a zelenina), diskusiami s predajcami o problematike pestovania a predaja z dvora. Vo voľnom čase sme navštívili Assisi, Perugiu, Spello, nádherné Marmorske vodopády a podrobne sme preskúmali Spoleto a okolie. Krátko pred odchodom sme v príjemnej rodinnej reštaurácii vyhodnotili celú stáž a odišli sme s pocitom, že sa tam musíme vrátiť.
„PODNIKANIE NA VIDIEKU POTREBUJE NÁPADY“
Slovensko nie je priemyselná veľmoc, ale naopak, krásna vidiecka krajina, o ktorú sa treba starať. Odbory našej školy sa zameriavajú na výučbu toho ako spravovať krajinu, ako poskytovať kvalitné služby v rámci agroturistiky, ako v potravinárstve zachovávať tradičné chute našich výrobkov a odolať ére polotovarov a zmesí. Škola sa nesnaží pripraviť študentov len teoreticky, ale riadi sa heslom „Čo učíme - to aj robíme“. Prax je pre našich študentov veľmi dôležitá, pomáha odštartovať podnikateľské myslenie, dáva študentom možnosť motivovať sa, získavať nové nápady a prístupy. Chceme, aby študenti videli úspešných ľudí, úspešné prevádzky a farmy na vidieku.
PREČO SA ZAPÁJAŤ DO PROJEKTOV ERASMUS+
Prešlo už u nás štvrťstoročie po politických zmenách, to je jedna generácia. No na vidieku je málo spokojných ľudí. Ale aj ľudia na vidieku chcú žiť dôstojne, živiť sa vlastnou prácou. My sa na našej škole snažíme pomáhať mladým ľuďom so záujmom o život na vidieku. Cieľovou skupinou projektu boli študenti odboru podnikateľ pre rozvoj vidieka. Mnoho začínajúcich podnikateľov jednoducho nevie podnikať. V škole sa ich snažíme na to teoreticky pripraviť. Projekt im ukazuje teóriu v praxi, poskytuje nápady, ako nájsť dieru v trhu, vychádzať z tradícií, pomôcť odštartovať podnikateľské myslenie a orientovať sa na podnikanie, ktoré pritiahne ľudí z diaľky. Kľúčom bolo objaviť potenciál oblasti, v ktorej naši žiaci žijú. Dôležité je MAŤ NÁPADY! Projekt bol inšpiráciou našich študentov v tomto duchu. Účastníci sa v diskusii po prednáškach zaujímali o legislatívne normy, týkajúce sa pestovania plodín, chovu hospodárskych zvierat, produkcie vlastných výrobkov a ich následného predaja spotrebiteľom v realite Talianska. Pri praktických činnostiach na farmách neušlo pozornosti študentov efektívne a hospodárne nakladanie s energiami a materiálmi.
SPLNENÉ CIELE PROJEKTU
- Zlepšili sme úroveň kompetencií a zručností našich študentov s ohľadom na ich uplatnenie na trhu práce, a to prepojením teoretického vzdelávania a odbornej prípravy s reálnym svetom práce. Študenti sa oboznámili s poľnohospodárstvom a podnikaním v poľnohospodárstve a agroturistike v Taliansku, jednej z krajín EÚ. Navštívili sme najväčšiu Strednú odbornú školu Albeghieri v regióne s podobným zameraním, aby sme získali prehľad o talianskom systéme výučby odborných predmetov týkajúcich sa vidieka, cestovného ruchu, domácej talianskej kuchyne. Študenti sa oboznámili s prvovýrobou z tradičných plodín a surovín a ich využitím v tradičnej regionálnej kuchyni podľa vlastných receptúr, s prípravou tradičných regionálnych jedál.
- Navštívili sme aj súkromné poľnohospodárske farmy a malovýrobcov, zameraných na malovýrobu podloženú tradíciami, prenášanými z generácie na generáciu. Išlo o didaktické návštevy, ktoré boli pre našich študentov motiváciou a studňou nápadov a návodov v spôsoboch podnikania, získavania, spracovania a predaja produktov na vidieku.Ťažiskom bolo stážovanie študentov na miestnych farmách a zariadeniach agroturizmu, pretože študenti potrebovali zlepšiť odborné poznatky a konfrontovať ich s praxou v krajine, kde dlhšie funguje. Naši študenti mali možnosť motivovať sa, získať nové nápady a prístupy k riešeniu problémov, videli úspešných ľudí, úspešné prevádzky a farmy na vidieku v regióne, ktorý má veľa spoločného s naším. Oboznámili sa s eko-poľnohospodárstvom v regióne Umbrie. Zamerali sme sa na získavanie informácií o najnovších trendoch vývoja v oblasti podnikania na vidieku - a to najmä: predaj z dvora, agroturistika, obnova tradičných produktov. Po absolvovaní stáže na farmách boli účastníkom udelené potvrdenia hodnotiace úroveň ich zručností, snahu a výsledky pri plnení úloh, ktorými boli poverení.
- Ďalším cieľom bolo, aby si študenti uvedomili potrebu celoživotného vzdelávania a ukázalo sa, že vysoko hodnotili možnosti zvyšovania kvalifikácie prostredníctvom využívania účasti na projektoch financovaných EÚ.
- Nie zanedbateľným cieľom bolo aj zdokonalenie sa v komunikácii v neznámom prostredí v cudzom jazyku, zlepšenie výučby a učenia sa jazykov a podporenie jazykovej rozmanitosti a medzikultúrneho povedomia. Študenti si v realite „vybrúsili“ jazyky, a to nielen anglický, ale aj taliansky jazyk. Tú najdôležitejšiu slovnú zásobu, ktorú používali, zhrnuli do svojich slovníkov odborných termínov.
- Získali sme lepšiu informovanosť o európskych projektoch a hodnotách EÚ.
PRÍPRAVA NA PROJEKT
Účastníkom oboch turnusov bola poskytnutá kultúrna príprava – informácie o histórii, geografii, kultúre a súčasnosti Umbrie, informácie o talianskych zvykoch a tradíciách, špecifikách a zameraní talianskeho poľnohospodárstva a vidieckej turistiky a jazyková príprava – v ktorej získali základné komunikačné frázy a odborné výrazy, spojenia a pojmy používané v poľnohospodárskej terminológii a agroturistike, a to v anglickom a talianskom jazyku. „Miriam, ďakujeme“.
Príprava zahŕňala aj poučenie o bezpečnosti pri práci, zhrnuli sme základné pravidlá a pripomenuli vhodné pracovné oblečenie a obuv. Študentom bolo zabezpečené pracovné oblečenie s logom školy a účastníci prvého turnusu vystupovali ako „ružové komando“ v tričkách so školským logom, kým študenti druhého turnusu pútali pozornosť v modrých školských tričkách.
PREHĽAD O REALIZÁCII PROJEKTU
Talianska oblasť Umbria je krajina podobného charakteru ako región stredného Slovenska, nachádza sa v strede Talianska, nedotýka sa mora a je zameraná na poľnohospodárstvo . V krajine sa nachádzajú krásne farmárske obydlia, ktoré poskytujú služby v agroturistike a úspešne fungujúce rodinné podniky, ktoré sa zaoberajú pestovaním a spracovaním kvalitného vína a olivového oleja.
Tento projekt sa realizoval v dvoch etapách. Študenti strávili 21 dní v nádhernom meste Spoleto, ktoré sa nachádza približne 140 km od hlavného mesta Talianska – Ríma. Prvý týždeň stáže bol plný poznávania, študenti navštívili jednu z najväčších škôl v regióne – Strednú školu ALBERGHIERO v Spolete, ktorá sa zameriava aj na agroturistiku. Ďalšou zastávkou bola rodinná farma FELIZIANI – olivový mlyn, kde už piata generácia spracúva olivový olej pre seba aj ostatných pestovateľov z blízkeho okolia.
Študenti mali možnosť zoznámiť sa s novátorským spôsobom predaja „CHILOMETRO ZERO“, v rámci ktorého predávajú pestovatelia a chovatelia vlastné produkty spotrebiteľom do vzdialenosti 1 km. Veľký úspech u študentov mala ochutnávka vín na rodinnej farme ARNALDO CAPRAI, ktorá sa nachádza v prekrásnom vidieckom prostredí a vyváža svoje vína do celého sveta.
Na didaktickej farme AGRI LEISURE TIME mali možnosť spoznať úspešného vlastníka farmy, ktorý sa okrem agroturistiky venuje vzdelávaniu detí a mládeže prostredníctvom pestovania a spracovania rôznych poľnohospodárskych plodín a chovu zvierat priamo na jeho farme. Pán Tommaso Coriceli, ktorý sa venuje eko – poľnohospodárstvu, nám porozprával o svojich skúsenostiach s bio- farmou a využívaním eurofondov na podporu poľnohospodárstva.
Študenti stážovali na farmách, kde mali možnosť vidieť ako sa dajú vypestovať kvalitné plodiny bez použitia chémie. Zapojení boli aj do aktivít spojených so zariadeniami vidieckeho turistického ruchu, kde teóriu overovali v praxi.
Tri týždne v srdci Talianska neboli len o práci. Študenti mali možnosť spoznať malebné mestečká Spoleto, Spello, Orvieto, Perugia, navštívili rodisko sv. Františka - Assissi a hlavne Rím a vodopády Marmore boli pre nich úplne NAJ.
Stážovanie študenti ukončili slávnostnou večerou so zástupcami hosťujúcej talianskej organizácie, ktorí im odovzdali certifikáty a malé darčeky.
Študenti získali prehľad o odbornej príprave svojich rovesníkov v školách podobného typu ako je naša, spoznali nové spôsoby manažmentu a marketingu malých podnikov a prevádzok na talianskom vidieku. Videli lokálny trh s miestnymi výrobkami a fungovanie predaja z dvora, získali základy taliančiny, informácie o histórii, kultúre, tradičnej talianskej kuchyni a taktiež o špecifikáciách talianskeho poľnohospodárstva a vidieckej turistiky.
Takéto zahraničné stáže umožňujú prenos úspešných nápadov, zlepšenie praktických zručností a sú zdrojom užitočných poznatkov medzi podobnými regiónmi v rámci Európy.
ĎAKUJEME VŠETKÝM ÚČASTNÍKOM ZA VZORNÚ REPREZENTÁCIU NAŠEJ ŠKOLY V ZAHRANIČÍ!
VÝSTUPY Z PROJEKTU
HODNOTENIA FARMÁROV
Po ukončení stáže boli študenti a ich zručnosti, snaha a výsledky práce hodnotené majiteľmi fariem. Tieto hodnotenia spolu s prezentáciami študentov pre vyučujúcich odborných predmetov na zasadnutiach predmetových komisií, pre študentov celej školy a na stretnutiach rodičov a priateľov školy a zástupcov Vidieckeho partnerstva boli prenesené na známky z odborného výcviku a odborných predmetov.
Na slávnostnej večeri v prvom turnuse a na slávnostnom obede v druhom turnuse sa účastníci projektu stretli so zástupcami prijímacej organizácie Azzurra, svojimi mentorkami v príjemnom prostredí reštaurácie patriacej miestnej farmárke Paule, ktorá nám osobne pripravovala typické talianske farmárske jedlá. Pri chutných jedlách sa vyjadrovali k realizácii projektových aktivít a hodnotili, čo sa im počas stáží najviac páčilo a čo považovali za najužitočnejšie pre vlastnú profesionálnu budúcnosť.
VZDELÁVACIE VÝSTUPY
- Študenti počas a po stážach usilovne pracovali a zachytili užitočnú slovnú zásobu v krátkych slovensko-anglicko-talianskych slovníkoch odborných termínov a fráz.
- Vytvorili správy zo stáží a prezentácie o získaných vedomostiach, zručnostiach a spôsoboch podnikania úspešných talianskych agroturistických prevádzok, ktoré použili počas besied na informačných podujatiach pre študentov, zamestnancov školy, rodičov a priateľov školy.
- Vytvorili informačný panel projektu ERASMUS+ CORNER vo vstupnej hale školy.
- Prezentovali projekt širokej verejnosti a návštevníkom v stánku ERASMUS+ počas farmárskych trhov, ktoré škola organizuje – Otváranie Bánoša.
- Vytvorili fotoknihy projektu ako prostriedok na šírenie výsledkov projektu počas ďalších prezentačných aktivít školy.
- Počas realizácie stáží viedli fotodokumentáciu o najzaujímavejších akciách, poznatkoch a zážitkoch z projektu pre všetkých priaznivcov školy na facebookovskej stránke školy
SOŠ, Pod Bánošom 80, Banská Bystrica na Facebooku - Prezentácia o realizovanom projekte počas DOD v stánku ERASMUS+
- Informovanie širokej verejnosti prostredníctvom tlače. Oslovené periodiká:
horvathova@agroinstitut.sk (Zemědělská -pôdohospodárska škola)
miksova@ucn.sk (Učiteľské noviny)
fckomplet@gmail.com (Včelár)
uciteliazneba@gmail.com (Rodina a škola)
radnicnenoviny@banskabystrica.sk (Radničné noviny)
ukážky a odkaz na zverejnené články:
"Projekt je financovaný z prostriedkov EÚ".
AKO ZVÝŠIŤ KVALITU ŽIVOTA NA VIDIEKU
AKO ZVÝŠIŤ KVALITU ŽIVOTA NA VIDIEKU 2023-1-SK01-KA122-VET-000126115
Vzdelávacia mobilita jednotlivcov pre vzdelávanie a odbornú prípravu
Trvanie: od 1.9.2023 do 30.06.2024
Podporná organizácia: Cultura e Dintorni, taliansko, región Puglia
V každom našom „erasmovskom“ projekte sa snažíme zažiť, vidieť, skúsiť, ochutnať a naučiť sa niečo nové. Aj tentokrát mal náš projekt príchuť novosti, a to výberom miesta realizácie mobilít.
Vybrali sme si pre nás úplne nový región – PUGLIU na juhu Talianska. Ako suchozemcov nás táto časť prilákala blízkosťou Stredozemného mora, ale aj tým, že sa na tomto území vystriedalo množstvo civilizácií od starých Grékov, Rimanov, Byzantíncov, Normanov a ďalších. Je to oblasť bohatá na históriu ako Slovensko – skalné kostoly pre chudobných, románske a barokové katedrály, čarovné dedinky, statky. Vďaka pomoci podpornej organizácie Cultura e Dintorni sme bývali v centre na históriu bohatého mesta MARTINA FRANCA.
Ciele projektu
Vidieť za roh – overovali sme funkčnosť učebných odborov s dvomi zameraniami ako kuchár-mäsiar alebo cukrár-pekár či kuchár-cukrár.
Ukázalo sa, že vzhľadom na vidiecky charakter regiónu, bolo skvelou výhodou na všetkých stážových miestach, že naši žiaci mali obe ruky „pravé“ – čiže vedeli zastať dve remeslá. Naši mäsiari na stáži nielen pracovali s mäsom ako surovinou, ale aj pripravovali jedlá z mäsa, ktoré stačilo len tepelne upraviť, aby boli pripravené na servírovanie.
To isté platilo aj na stážových miestach pre cukrárov-pekárov a kuchárov-cukrárov. Počas mobilít využívali znalosti a zručnosti z oboch svojich odborov a pri tom spĺňali aj ďalší projektový cieľ.
Rozvoj odborných zručností v konkrétnych profesiách – v tomto projekte sme účastníkov „hodili do vody a nechali plávať“ - každý účastník projektu bol na stážovom mieste sám! Neostávalo nič iné, len sa snažiť dohovoriť a pracovať najlepšie ako vedeli. Každý sa naučil niečo nové – chutné a lákavo zdobené koláče a cukrovinky, nové ľahko stráviteľné jedlá z čerstvej zeleniny, ktorú v našej kuchyni bežne nepoužívame (napríklad fenikel). Denne čerstvé suroviny, denne pripravované zdravé a chutné jedlá. Za pultom sa zamestnanci na zákazníkov stále usmievali, ale v kuchyni sa pracovalo na plné obrátky!
Pozrite sa čo pripravovali:
Ale aj študenti rozvoja vidieka a cestovného ruchu sa museli obracať. Niektorí museli denne dochádzať na stáž vlakom a pracovali „piatok-sviatok“, keď iní užívali nedeľnú siestu. Boli sme ich navštíviť na pracoviskách a ochutnávali sme plody ich práce, alebo nám robili sprievodcov tajomnými zákutiami čarovných talianskych mestečiek postavených z kameňa.
Veď treba spoznať aj históriu a kultúru navštívenej krajiny a namočiť sa v mori bez ohľadu na ročné obdobie.
Viac sa o stážových miestach, pracovných povinnostiach, získaných zručnostiach a navštívených miestach sa dozviete z fotoknihy, ktorú sme po skončení projektu vytvorili.
Stáž bola pre každého účastníka ukončená až keď sa všetci podelili so svojimi skúsenosťami s učiteľmi, spolužiakmi, rodičmi, s návštevníkmi DOD a „bánošských dní“ v stánku Erasmus+ . Každý účastník si pripravil prezentáciu zo svojej mobility a „prešiel peklom“ počas jej prezentovania a odpovedania na zvedavé otázky, vypĺňania dotazníkov.
Odmenou boli zaslúžený certifikát a Europass ako vstupenka do úspešnej budúcnosti.
Získané skúsenosti a zručnosti sú na nezaplatenie! Vďaka možnostiam, ktoré program Erasmus+ poskytuje.